Jiří Rostecký

Dá se kvalitní web rozjet na freehostingu?

16. 3. 2013

Na email mi dorazil zajímavý dotaz o tom, co si myslím o freehostinzích. Napadlo mě o tom napsat článek, protože je to určitě zajímavé téma a já si alespoň zavzpomínám. Je dobrý nápad vytvořit web na freehostingu? Je investice do placeného hostingu nutná?

Sám jsem na freehostingu začínal. Bylo to docela vtipné. Někdy před šesti lety jsem začal navštěvovat zdejší DDM, a to ze dvou důvodů. Jednak jsem tehdy ještě mohl a věk mi v tom nebránil ( 😀 ) a jednak tam byl zajímavý kurz tvorby webových stránek. Naučili mě tam naprosté základy v převratném Microsoft FrontPage a asi po měsíci ročního kurzu jsem byl dál než všichni na konci. Takže jsem tam přestal chodit a pomalu se učil dál – celkově jsem se vše vždy naučil sám.

Tehdy jsem měl svoje první webové stránky na freehostingu. Nejprve jsem využíval služby WebGarden.cz, která má pro uživatele přichystané kompletní uživatelské rozhraní a vy vlastně jen vkládáte obsah. Mezi webgardníky jsem byl náhodou borec! Po čase jsem se ale rozhodl přejít na něco už trochu lepšího, takže jsem vyzkoušel WebZdarma.cz s vlastním FTP, databází a emailem. Svoje první frontpagovské stránky postavil právě zde.

Smysl freehostingu je podle mě v tom, že umožní vytvoření stránek těm, kteří s nimi příliš nezamýšlejí. Freehostingy jsou relativně hodně omezeny, což ale pro menší weby nemusí být problém. Kdo nechce „být ve svém“ a se svojí vlastní doménou, může nějaký kvalitní freehosting vyzkoušet. Já už bych k tomu dnes neměl důvod snad ani u low-cost webíků.

Co na scénu přišel Wedos, ceny hostingů se hnuly dolů. Ačkoliv tento článek nepíši jako PR, musím konstatovat, že Wedos si dnes může zaplatit opravdu každý. Ceny jsou nízké a služby velmi kvalitní. Na trhu je navíc i řada dalších levných, ale stále ještě kvalitních hostingů, kde se vejdete do pár stovek za rok i s doménou. Rázem tak můžete mít vlastní doménu, která bude snadněji zapamatovatelná, a celkově budete vypadat profesionálněji (ani na vizitce neco.webzdarma.cz nevypadá moc dobře).

Na druhou stranu – jak všichni víme – web na placeném hostingu nemusí být profesionální. Můžete si vytvořit třeba vlastní super kalendář, což určitě není snadné, ale od profesionálního webu se lišíte asi jako kobyla od mustangu. Ať už máte doménu či hosting jakýkoliv, vždy bude rozhodující obsah a kvalita stránek samotným. Čímž ale nechci říci, že vám špatná doména či hosting nemůže ubrat…

Překvapivou výhodou freehostingů, kterou jsem si sám mohl vyzkoušet, je návštěvnost. Freehostingy totiž často vytvářejí jakési katalogy stránek, které jejich služby využívají. Například na zmíněném Webgardenu byl (možná ještě je, ale na jejich webu se dnes už nevyznám) katalog, v němž se stránky snažily v různých kategoriích probojovat dopředu. Uživatelé to samozřejmě sledovali, protože se mohli reálně podívat na to, co na takovém systému je možné udělat, a inspirovali se. Když jste makali a dostali jste se výš, tak vám z toho mohlo denně přijít i pár stovek lidí. Podobný katalog funguje i na Webzdarma.cz a určitě i dalších.

Bohužel si z těchto dob pamatuji i problémy s rychlostí a vůbec i s funkčností FTP i samotného webu, chybami databází a nechodícími emaily. Pamatuji si na pomalou podporu a nedostatek místa. U placených hostingů jsem toto naštěstí ještě nezažil, ale je to zase jen o tom, jaký si vyberete. A taky je možné, že se doba změnila a freehostingy už disponují vyšší kvalitou.

Takže, jak by zněla moje odpověď na otázku v nadpise? Freehosting využijte v případě, kdy si nejdříve otestujete jeho kvalitu a nepřekvapí vás jeho nefunkčnost, a také tehdy, kdy nemůžete nebo nechcete investovat pár stovek do placeného webhostingu. Učiňte tak tehdy, kdy se stránkami nemáte velké plány a nebudete muset v budoucnu řešit přesun na placený hosting a složitá přesměrovávání kvůli návštěvnosti, kterou si vybudujete.

16. 3. 2013

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?