Jiří Rostecký

Proč se copywriting tak zneužívá? Vždyť to není jen doplňková služba…

2. 12. 2012

Když tak procházím internet, dost často narážím na zajímavý jev. Hodně podnikatelů nabízí copywriting jako jakousi doplňkovou službu. Kdejaký grafik, programátor, marketér nebo kdokoliv jiný má někde na konci výčtu svých služeb i psaní textů. Není to ale chyba?

Nevím, proč to dělají. Připadá mi, jakoby někteří nabyly dojmu, že nabízí málo služeb, a proto tam flákli ještě copywriting. Jenomže tím pádem jej, jako službu, naprosto degradují a potvrzují tím, že se copywriterem dnes může stát každý, což samozřejmě není pravda.

Nemohu tvrdit, že je to tak u všech, ale už jsem se setkal s lidmi, kteří měli copywriting na webu jen z důvodu „co kdyby“. Každá koruna je dobrá a třeba se někdo ozve. Pak stačí slepit pár vět dohromady a prodat to klientovi. Určitě bude spokojen… a určitě se vrátí.

Programátoři to mnohdy nabízejí jako balíček kompletního vytvoření webových stránek. Nevím, ale u několika programátorů, co to tak dělali, jsem si všiml opravdu ubohé kvality výsledných textů. Jsou to programátoři, nikoliv textaři. Třeba by se mohli zamyslet, zdali by tuto službu nechtěli outsourcovat na někoho jiného, zajistit tak vyšší kvalitu (své) služby, klienta udělat spokojenější a se skutečným textařem se domluvit na nějaké rozumné provizi. Vždyť tak můžete podat daleko lepší výkon, odevzdat kvalitnější práci a v neposlední řadě se nemáte za co stydět.

Copywriting se nesmí dělat jen pro prachy. Pokud jej má někdo na webu jen proto, nahrává si na průser. Nad psaním se musí přemýšlet, mnohdy nejde klientovi vyhovět napoprvé, napodruhé a někdy třeba ani napotřetí. Text musí mít svoji logiku a klientovi musí prospět. Na webu je tím naprosto nejdůležitějším. Zákazníci nebudou zkoumat validitu zdrojového kódu, ale text si samozřejmě přečtou.

Na českém trhu je copywriterů strašně moc. Rozdělují se do mnoha skupin a hluboko pod tou nejvyšší – skuteční copywriteři – profesionálové – se na sebe lepí skupina dětí, co se před pár měsíci naučila psát a teď si chce vydělat na silvestrovské petardy, a skupina těch, co už neví coby, asi nemají kšefty, a tak nabízí i psaní. Hádejte, jakou kvalitu od nich lze očekávat.

Co myslíte Vy? Napište mi do komentářů, jaké zkušenosti máte s podobnými „doplňkovými“ službami. 🙂

2. 12. 2012

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?