Jiří Rostecký

Moje přednáška pro ICM Prostějov: Co ti brání v podnikání?

10. 9. 2014

Přesně 4 dny po oslavě prvních narozenin naší firmy iParťák jsem měl možnost přednášet na akci ICM Prostějov s názvem „Co ti brání v podnikání?„. Tato akce byla určena studentům třetích a čtvrtých ročníků středních škol. Pro mě to bylo úplně poprvé, co jsem měl přednášet před cizími lidmi. Navíc na téma, které je poměrně záludné a složité.

Zpátky před tabulí

Cílem akce totiž bylo studentům říci, proč by měli podnikat, jaké jsou v jejich vstupu do podnikatelského světa bariéry a jakou mohou dostat podporu od státu. Na mně bylo přednést svůj příběh, ale přiznám se, že jsem to trochu obešel a místo toho se věnoval obecným mýtům, proč nepodnikat. Přišlo mi to zajímavější, navíc 45 minut mluvit jen o sobě by mne asi dostalo na úroveň uspávačů hadů. 🙂

Společně se mnou přednášelo dámské duo z NetStepu a kluci z Frigida. Přednášky byly celkem 3 a dělily se do dopoledního a odpoledního bloku. V tom dopoledním jsme všichni „tři“ mluvili současně, studenty jsme si rozdělili do tří skupin po cca 35 členech a co jsem tak zjistil, tak jsem samozřejmě já mluvil nejdýl. 🙂  Odpoledne se mohla zúčastnit veřejnost, které sice moc nepřišlo, ale přeci jen pár lidí ano. Jeden student se dokonce vrátil na mé doporučení a bylo mi řečeno, že jiný host říkal, že přišel kvůli mně, což mě motivovalo ještě víc.

Na přednášku jsem se připravoval několik dní, protože jsem měl docela strach. Věděl jsem, že budu přednášet studentům, kteří nechtějí podnikat, o tom, proč by podnikat měli. Navíc jsem měl velkou trému, protože nesnáším mluvení před cizími lidmi, a proto to pro mne byl velký krok mimo komfortní zónu. Nakonec jsem ale byl překvapen, všichni diváci byli klidní, poslouchali pečlivě a nerušili, dokonce jsem rozdal několik vizitek těm, co budou chtít ještě pokecat o svých začátcích, a konec konců jsem si také připomněl, jaké to je stát před tabulí. Tentokrát ale ne v roli studenta.

Co nám brání v podnikání?

Do akce jsem byl přizván ICM Prostějov, což pro mne byla obrovská čest. Jelikož jsem hodně přemýšlel, jak se s tématem poprat, dal jsem nakonec dohromady nějaké základní překážky, kvůli kterým řada lidí podnikat nezačne, a ty proložil praktickými informacemi nejen o sobě, ale dokonce i o jiných úspěšnějších podnikatelích. Jelikož jsem čerpal z rozhovorů na Mladém podnikateli, bylo to pro studenty ještě více praktické a mohli si tak lépe představit, jaké to podnikání ve skutečnosti je.

Vycházel jsem také z různých statistik, průzkumů a dat, která jsem našel na internetu. Dostal jsem velice obecné zadání, ale obecný jsem být nechtěl. Věděl jsem, že pokud mám studenty zaujmout, nemohu povídat nicneříkající fráze, ale musím jít do detailu a nejlépe vše na něčem dokázat. Takže se mohli dozvědět např. to, jak jsme financovali vybavování kanceláří, jak naše firma řeší účetnictví, jak jsme firmu vůbec zakládali, jak máme nastavené interní procesy a třeba i to, jaké jsme doposud museli řešit největší problémy.

Vše jsem shrnul do několika bodů, při jejichž sestavování jsem vycházel i z dotazů našich čtenářů na Mladém podnikateli a z vlastní zkušenosti.

 • V Česku na to není prostředí
  Překvapila mne statistika Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (mimochodem, měl jsem možnost pro ně udělat rozhovor) o tom, že si 3/4 studentů myslí, že v Česku není vhodné prostředí pro podnikání. Snažil jsem se tedy říci, že více než na prostředí závisí podnikání na nás samotných. Podle různých průzkumů a všeobecných poznatků jsem dal dohromady i nějaké základní vlastnosti, které úspěšní podnikatelé ovládají. Samozřejmě jsem dodal, že všechny se dají osvojit, případně delegovat na jiné.
 • Nemám na to peníze
  Dalším důvodem, proč lidé nechtějí podnikat, je nedostatek peněz. To je obšírné téma, protože pro některá podnikání peníze do začátku samozřejmě potřebujete. Ne každá firma jde založit bez koruny. Proto jsem mluvil hlavně o sobě a o dalších lidech, se kterými jsem dělal rozhovor a kteří měli různé příběhy o tom, jak ze začátku financovali své podnikání, které bylo online i offline.
 • Bojím se, že neuspěju
  Naše chování velmi ovlivňují různé strachy. Strach z neúspěchu je jedním z těch hlavních. Kromě osobního přístupu k neúspěchu jsem použil i citát Karla Janečka z mého rozhovoru a dodal jsem, že neúspěch je podle mne velice přeceňovaný a že ani on podle mne není důvodem, proč nezačít s podnikáním. Uvedl jsem i to, čeho si lidé často bojí. Vybral jsem účetnictví, právní problémy a dluhy (hodně jsem čerpal z dotazů na Mladém podnikateli). U všeho jsem uvedl, jak to řešíme ve firmě my.
 • Nevím, jak začít
  Sleduji dva kluky, co si udělali živnosťák, ale dva měsíce řeší stále ty samé problémy. Odpovědi shánějí na Facebooku, píšou různým lidem, hledají na internetu a podobně. Podobný problém má řada lidí. Kolik platit? Co daňové přiznání? Už nejsem student, kolik mám kam posílat? A mnoho dalších otázek. Studentům jsem řekl, že než dva měsíce hledat, je lepší zajít na příslušný úřad a prostě se zeptat. Zároveň jsem je upozornil na častou neaktuálnost, nepravdivost a zmatečnost informací na internetu.
 • Nemám nápad
  Jeden klučina mi při přenášce řekl, že by rád podnikat začal, ale nemá nápad. Neví zkrátka, co by dělal. Snažil jsem se vysvětlit, že podnikání je o řešení potřeb jiných lidí, a snažil se to demonstrovat na tom, proč vznikla naše firma, v čem k naší práci přistupujeme jinak a jaké problémy se snažíme řešit my. Také jsem říkal, že nemá cenu podnikat v něčem, co nás nebaví. Protože to je otrava a dlouho to nevydrží.
 • Nezvládnu to
  Když jsem začínal, napadalo mne mnoho možných problémů, z nichž se nakonec nestal ani jeden. Naopak jsem musel řešit problémy, které by mne vůbec nenapadly. To samé jsem se snažil sdělit studentům, tedy že nemají vymýšlet katastrofické scénáře a prostě to zkusit. Většinou se stejně nedá odhadnout, co nás potká.

Na otázku, co nám brání v podnikání, jsem tedy odpověděl jednoduše – jsme to my sami. Neznám firmu, která by zkrachovala kvůli složité administrativě. Naopak znám řadu podnikatelů, kteří se nikdy nezaobírali otázkou, zda je u nás vhodné prostředí pro rozjezd podnikání. A všichni to prostě zkusili. Měli jiné dispozice, jiné možnosti, jiné zázemí, jiné zkušenosti, nacházeli se v různých situacích a vstupovali do různých oborů a odvětví. Přesto do toho šli a dnes jsou úspěšní.

Moje přednáška měla za úkol studenty trochu motivovat, ale hlavně jim podat jiný pohled na to, co se často říká a co si různí lidé myslí. Měli za úkol vyplňovat nějaké formuláře se zpětnou vazbou. Co jsem slyšel, měl jsem samé jedničky, dokonce jsem viděl i pár podtržených! 😀 Doufám, že to snad někomu pomohlo a že jsem jim mohl sdělit něco zajímavého a inspirujícího. Byla to pro mne velká zkouška, ale snad se povedla.

Nezbývá mi než poděkovat Katce Opatrné, která vede ICM Prostějov a do akce mne přizvala, a celému jejímu týmu. Nenašel jsem jednu chybu, všechno sedělo, organizace byla skvělá, profesionální a v klidu by strčila do kapsy řadu jiných akcí pro podnikatele, kde vznikají zmatky a chaos. Moc rád jsem strávil den s Pavlou a Jarkou z NetStepu, což jsou neuvěřitelně fajn holky, a jelikož se přijel podívat i David Lörincz, který Jarce napsal, že mi nemá říkat, že přijedu (!), tak jsem rád viděl i jeho. Díky všem!

10. 9. 2014

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?