Jiří Rostecký

Co se mi v uplynulém roce NEPOVEDLO a z čeho jsem se maximálně poučil?

31. 12. 2012

Řada blogerů v posledních dnech vydává články, kde hodnotí uplynulý rok 2012. Velmi rád je čtu, neboť mi ukazují cestu a vývoj jiných lidí a motivují mne. Rozhodl jsem se to pojmout trochu jinak. I já bych vám mohl říci, že rok 2012 pro mne byl vůbec nejúspěšnějším rokem v mé podnikatelské kariéře a stejně jako ostatních bych nelhal. K podnikání ale podle mne patří hlavně uvědomování, analyzování a následný „prodej“ vlastních chyb. Co se mi tedy letos nepovedlo?

Každý člověk dělá chyby. Jsou naprosto běžné. Hloupý člověk je nevyužije a nepoučí se. Já rád dělám chyby, ačkoliv mne většinou velmi trápí. Jsem ještě hodně mladý (a asi i naivní) podnikatel, takže chybovat potřebuji, abych získal nové zkušenosti. Je paradoxní, že se asi jako každý chyb zároveň i bojím a snažím se jim předcházet. Ale už samotné předcházení chybám je v podstatě jejich uvědomění, analyzování a prodej. Chyba se dá prodat například zajímavým článkem, kde ji rozeberete, podcastem a podobně, hlavně ale vlastní zkušeností, která se vám hodí do života.

Hodně rádoby podpůrných webíků

Polovinu loňských letních prázdnin jsem pracoval na výrobě tzv. podpůrných webů. Chtěl jsem udělat desítky tematicky relevantních webíků, kde by byly odkazy na moje primární weby, zvyšovaly jim ranky a podobně. Sem tam bych prodal nějaký odkaz. Pravda, náklady se mi poměrně rychle vrátily, některé weby dokonce pár korun vydělaly, uvědomil jsem si však základní dvě chyby:

  • Vydělané peníze nejsou úměrné investovanému času. Strávil jsem hodiny tím, abych na webu nakonec vydělal stovku. Zaplatil jsem textařům, aby mi napsali články, opět jsem snížil konečný zisk.
  • Samotné vytvoření webu neznamená nějaký prospěch. To, že nasekám za den deset takových webů, neznamená, že mi zákonitě zvednou ranky a návštěvnost webů primárních.

Jinými slovy jsem měl velmi naivní představu, která se mi nevyplatila. Kdybych na webech pracoval více a častěji, určitě by se nějaký úspěch dostavil. Pro moje weby však existuje řada možností, jak návštěvnost i ranky zvýšit rychleji, snadněji a efektivněji.

Ponaučení: Nezakládej minisites, MFA, podpůrné weby a další weby s různými názvy, které jsou v podstatě jen weby s malým obsahem. Někomu se to vyplácí, tobě to bere čas.

Nové a nové magazíny

S magazíny jsem už skoro přestal. Prodejem Objevit.cz jsem si v podstatě nechal jen jeden, a to MladýPodnikatel.cz. Na něm chci opravdu pracovat a připravujeme řadu novinek. V průběhu roku jsem měl tendenci založit něco kolem 2749 magazínů, které by byly naprosto o ničem, časově, finančně, psychicky i fyzicky by mě zničily a nepřinesly by mi žádný užitek. Zrealizoval jsem dva, z čehož ani jeden nespatřil světlo světa.

Ponaučení: Nezakládej každý web, co tě napadne. Když máš nápad, počkej pár dní a rozmysli si to. Založ jen takový projekt, jemuž se chceš dlouhodobě věnovat a máš mu co dát.

Každá doména je dobrá

Byl den, kdy jsem zaregistroval kolem 40 domén. Brzy se chystám zveřejnit portfolio domén k prodeji. Registroval jsem opravu bezmyšlenkovitě, a proto jsem teď vlastníkem řady bezcenných domén, pro něž mě ani nenapadá kloudné využití.

Ponaučení: Domény registruj s rozmyslem. Mysli na to, zdali je doména prodejná, můžeš ji ty sám využít, případně najít někoho, kdo by o ní měl mít zájem.

Bál jsem se právníka

Jedna z největších chyb. Podceňoval jsem smlouvy. Byl jsem dost naivní, a když to tak shrnu, docela hodně jsem riskoval. Konečně jsem se ale odhodlal k činu, navštívil právníka a už při prvním sezení mu nechal 12.000 Kč za smlouvy, které mi velmi usnadnily práci. Peněz se prolilo a proleje ještě více, já mám však klidné spaní a riziko nenesu tak velké.

Ponaučení: Smlouvy jsou tvůj přítel. Co nemáš na papíře, to neexistuje. Věř, běž, ale měj to jištěné.

Platil jsem za bullshity

Problém s MladýPodnikatel.cz a Objevit.cz. Asi jste si všimli, že v posledních dnech na MladémPodnikateli.cz nevychází moc článků. Píši skoro jen já, někdy publikuji něco starého, co jsem ještě vyhrabal. Vyházel jsem všechny redaktory, protože ani jeden z nich nebyl schopen udělat práci, kterou jsem požadoval. Nebudu to zde celé rozepisovat (už jsem to na blogu psal), ale články byly nekvalitní a čtenáři si stěžovali. Stejný problém řeší i Michal se svým Objevit.cz.

Ponaučení: Plať jen za to, co opravdu chceš a co ti nějak pomůže. Čti články před zaplacením. Prověřuj svoje redaktory, buď k nim kritický. Vykašli se na kecy o ceně, neboť většina z nich jen neví, jak se bránit.

Přeceňování i podceňování lidí

Za posledních několik měsíců se mi tým rozrostl na několik desítek lidí. Postupem času se zase zmenšil, teď opět roste. Nabíráme nové posily v rámci všech projektů. Každý z nich dělá něco. S některými se potkám jen jednou za čas. Nikdy jsem neměl s podobným množstvím lidí zkušenosti, nikdy jsem nikoho takto nevedl. Sám na sobě jsem poznal to, jak některé lidi podceňuji a jiné zase přeceňuji. Jak jim příliš důvěřuji, naivně od nich očekávám upřímnost a poctivost, a nakonec jsem zklamán.

Ponaučení: Lidem věř, ale s rozumem. Ne každý je tak ochotný, důvěryhodný, milý, laskavý a poctivý, jak se tváří.

Projekt na jednom člověku

Letos jsem největší problém řešil tehdy, kdy mi skončil vedoucí jednoho projektu. Měl za úkol projekt spravovat a lidi v něm kompletně řídit. Skončil z osobních a hlavně ze zdravotních důvodů. Projekt si doslova sedl na prdel a nefungovalo nic. To je chyba. Stavět něco na jednom člověku, spoléhat se jen na jedince, je obrovská chyba. Dnes se řídím tím, že by každý měl být nahraditelný. Někdo snáz, někdo hůř. Stále mám dva lidi, pro něž nemám náhradu, ale rovněž jsem nabyl zkušenost, že sehnat opravdu spolehlivé a pro mne hodnotné lidi je velmi těžké.

Ponaučení: Nespoléhej se na jedince, nejlépe se nespoléhej na nikoho. Každý musí být nahraditelný. Ztráta jedince nesmí být katastrofální.

Přecenění sil

Znáte to, když něco vybudujete, ono to začne vydělávat a vy rejžujete a rejžujete? Já jo. Rozjel se projekt a my hledali další a další klienty. Brali jsme všechno. Naprosto bez rozmyslu. Byly v tom prachy, tak proč to nevzít. Výsledkem byl chaos, absolutní nezvládnutí uspokojení klientů a pád. Naštěstí to pro nás nemělo vážné následky, ale dnes už pracujeme tak, abychom vše zvládli. Alespoň se o to snažíme. Je chyba „přebrat“, mít hodně klientů a nezvládnout to. Stojí za tím sice vidina hezký peněz, ale v tom nejhorším scénáři i vidina neblahého konce projektu.

Ponaučení: Nepřeceňuj sebe ani své lidi.

Mimochodem, s tímto velmi souvisí kniha Michala Kubíčka, kterou jsme opravovali pár dní poté, co jsme vůbec začali své služby nabízet. Bylo velmi málo času, my ještě nebyli sehraní a tehdy jsme se přecenili. Naše práce sklidila velkou kritiku a já ji považuji za doposud největší prohru iParťáka. Dnes jsou to pro mne velmi cenné zkušenosti a stejnou chybu bychom už neudělali.

ICQ i Skype jsou super, ale radši preferuj email

Letos jsem dost zaplakal po jedné konverzaci s člověkem (klientem), který pak vše popřel. Bylo to na Skype, kde se zprávy dají mazat a upravovat. Já pak neměl žádný důkaz, takže jsem opravdu zaplakal. Dnes už vše důležité mám podloženo emailem, není nic, co by se řešilo někde jinde a nemělo to vlastní email. A nápad o tom, že budeme s klienty probírat objednávky i na Skypu, jsem zamítl. A? Nic se nestalo…

Ponaučení: Vše měj podloženo emailem. Na vše měj důkaz.

Přestal jsem se zabývat negativisty, hatery a lenochy

Problém spíše z osobního života. Svět je plný negativních lidí a haterů, kteří vám i dobrou práci pohaní a vše vidí černě. Je i mnoho lenochů, co sice mají plná ústa řečí, ale k činu už nedojde. Takových lidí je lepší se zbavit. Celkově se dneska už méně scházím s lidmi, co mají například ze všeho jen legraci, nelze s nimi mluvit vážně a nijak mě neposouvají. Člověku se bez nich uleví a vůbec mu nebudou chybět.

Ponaučení: Nezdržuj se s lidmi, co ti nic nepřináší. Vykašli se na kritiku haterů, která není hodnotná.

Chyb jsem letos udělal strašně moc. Toto je jen výběr těch, které by vás možná mohly zajímat. Můj blog čte hodně začátečníků, kteří se díky tomuto článku stejných chyb možná už nedopustí. Já jsem rád za to, že jsem chyboval. Naštěstí ani jedna chyba neměla takové následky, že by nějak dlouhodobě ovlivnila moje podnikání. Uvědomil jsem si totiž i to, že jakákoliv chyba se dá vykomunikovat a napravit. Radikální řešení, které je bez rozmyslu, je mnohdy chybné. Vše chce klid a ať už je chyba jakkoliv veliká, dá se její řešení započít i jinak než litováním.

Rok 2012 pro mne znamenal obrovské změny, a to jak v pracovním, tak i v osobním životě. Z hlediska podnikání byl pro mne (z těch dvou let 😀 ) nejúspěšnější. Do dalšího roku mám mnoho cílů a vizí, již chci dosáhnout.

Všem svým čtenářům bych chtěl do nového roku popřát hodně štěstí, zdraví, lásky a pohody, mnoho úspěchů v práci a děkuji Vám za to, že čtete můj blog. A klidně mi do komentářů prdněte link na váš článek o uplynulém roce, rád si počtu! 🙂

31. 12. 2012

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?