Jiří Rostecký

Co mi vadí na současných médiích?

11. 8. 2016

K médiím mám vztah už od dětství. Na základní škole jsem vytvořil svůj první online magazín, na střední škole vedl školní časopis a dnes naplno buduji Mladého podnikatele. Média byla vždycky moje vášeň, ale také na nich vidím věci, které mi vadí.

Ačkoliv ročně napíši desítky článků, natočím desítky videí a nahraji desítky podcastů s rozhovory, urazil bych novináře, kdybych řekl, že se za jednoho z nich považuji.

Nikdy jsem nestudoval žurnalistiku, nepracoval v novinách a kolem velkých mediálních domů jsem vždy jen procházel. Realitu skutečné novinařiny a svět médií tak znám jen zprostředkovaně a z pozice diváka.

Právě jako divák ale vidím jednu věc, která mě přivádí k zásadní otázce. K čemu vlastně jsou současná média?

Já jsem vlastně hlupák. Když jsem nastoupil na základní školu, naučili mě číst a psát. S počty už to bylo horší. Učil jsem se o dějinách jiných států, ale jen málo jsem se naučil o době, ve které žili moji rodiče a prarodiče. Učil jsem o horách, řekách a pouštích na různých světadílech, ale jen velmi málo jsem se učil o Evropě, ve které žijeme.

Učitelé po mně chtěli povrchní informace o tom, co vlastně nebylo důležité. Když jsem potom přišel na střední školu, nikdo mi v tom nepomohl. Opět jsem se o historii naší země, o nejzásadnějších momentech světových dějin a o největších hrozbách současnosti dozvídal jen samostudiem.

Na vysokou školu jsem už nešel, což ze mě toho hlupáka rozhodně nedělá. Přesto se tak cítím.

Proč?

Protože, když se mluví o migrační krizi, netuším, proč vznikla, jaké to může mít následky a co to ve skutečnosti znamená.

Protože, když Británie v referendu rozhodla o Brexitu, nedokázal jsem sám najít rozumnou odpověď na to, proč by v Evropské unii měla být Česká republika.

Protože nerozumím většině tématům, které na nás křičí politici z billboardů, mluví o nich v rozhovorech a základají na nich svoje volební sliby. Jak mám potom někoho jít volit?

A protože nerozumím většině zprávám, které čtu na iDnesu, Aktuálně, Novinkách, v Hospodářských novinách, na Lidovkách, prostě všude. Snažím se jim rozumět. Ale protože jsem nestál na počátku problémů, o kterých mluví, a protože mi je nikdo nikdy nevysvětlil, nerozumím jim do důsledku. Můžu se jen domnívat a možná si udělám nějaký názor. Ale je správný? Mám skutečně pravdu?

Obdivuji ty, kteří dnes a denně píší svoje rádoby politologické názory na sociální sítě. Dostávají lajky, srdíčka, smajlíky a spoustu komentářů. Když ten názor přečtěte někomu v daném tématu kvalifikovanému, většinou vám řekne, že je to blábol. Že to autor vidí velmi zjednodušeně a že to prostě není pravda.

Já svoje názory nepíši. Protože o nich sám nejsem přesvědčen a nevím, zda jsou správné.

A právě to je podle mě odpověď na otázku, co by podle mě měla dělat dnešní média. Vzdělávat. [clickandtweet handle=““ hashtag=““ related=““ layout=““ position=““]Média by neměla jen informovat o nových událostech. Měla by i vzdělávat.[/clickandtweet]

Měla by hlupákům, jako jsem já, vysvětlovat, co se to vlastně děje. Proč máme problémy, které máme. Co znamenají. Jaké mají důsledky. Měla by informace uvádět do širšího kontextu tak, aby je pochopil i neznalý. Měla by umět zjednodušovat. Tak, aby to pochopil každý.

Já nevím, zda je to možné. Jenom vím, že české školství je zastaralé, že mladí dnes čtou stále méně a že informací je na nás strašně moc. A myslím si, že média nedělají nic jiného, než produkují další a další informace, kterým většina z nás nerozumí. Skutečně nerozumí.

Jděte na ulici a komukoliv položte otázku, proč vznikla migrační krize. Proč chce Británie odejít z Evropské unie. Nebo se zeptejte na jakýkoliv problém, který v posledních měsících ani ten, kdo média vůbec nesleduje, nemohl přehlédnout.

Zeptejte se, proč lidé volí tak, jak volí. Proč se chovají tak, jak se chovají. Proč mají názory takové, jaké mají. A jaké jsou nejčastější důvody, proč nečtou noviny.

Před nedávnem mi několik médií řeklo, že o Brexitu hlasovali především hloupí Britové. Já říkám, že hlasovali lidé. Lidé, kterým jste to vy nevysvětlili.

Moc bych si přál, aby dnes existoval zdroj, který mi bude přehledně a laicky vysvětlovat kontext. Moderátoři rozhovorů nebudou ukazovat svoje znalosti a stavět se tak za svoje znalé publikum, ale budou myslet i na ty neznalé. A pro ně budou získávat odpovědi. Články nebudou jen dlouhé odstavce textu, ale přehledné zdroje informací, ve kterých se snadno zorientuji a najdu vysvětlení toho, co nechápu.

Přeji si, aby hlavní večerní televizní zprávy v téhle zemi nebyly pro smích. Abychom se na ně třeba i těšili, protože nám shrnou to nejdůležitější a pomohou nám pochopit to skutečně zásadní. Ochrání nás před volebními sliby, kterým nerozumíme, před populistickými názory, které se možná snadno poslouchají, a před přehnanými či lživými tvrzeními, které nás mají zastrašit. Oddělí bezvýznamné od významného.

Média mají obrovskou moc, ale nevyužívaji ji. Jedině ona z nás můžou udělat chytřejší národ, než jsme. Možná to není jejich smysl. Mně by se ale strašně líbilo, kdyby byl.

Zdroj fotky: Fotolia.com | Autor: IvicaNS

11. 8. 2016

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?