Jiří Rostecký

Člověk je úspěšný jen tehdy, kdy si jde za svými sny

6. 7. 2013

V průběhu našich životů potkáme mnoho lidí s mnoha dobrými i špatnými životními příběhy. Strašně rád se s lidmi bavím a jejich příběhy poslouchám. Dají se skoro vždy rozdělit na dva typy, na dobré příběhy lidí, kteří si šli v životě za svým, a na špatné příběhy těch, kdo si za svým z jakéhokoliv důvodu nešli.

Po složení maturity se začal můj život vyvíjet trochu jinak, než tomu bylo doposud. Měl jsem na výběr z mnoha možností, jakým směrem se vydat. Ve stejné pozici byla i spousta dalších mladých lidí, se kterými se bavím a ptám se jich na to, jak budou po střední škole pokračovat a co chtějí v životě dělat. Někdy mě až zaráží, kolik z nich má jasnou vizi o svém životě, ale jejich kroky jí vůbec neodpovídají. Někteří jsou nuceni rodiči (na což se moc říct nedá) a někteří pro to prostě nic nedělají. Bojí se, nechtějí, přijde jim to bláznivé.

Já jsem ale před rokem také nevěděl, že dnes budu mít to obrovské štěstí a pořídím si kancelář, začnu nakupovat drahé domény, rozjíždět několik projektů a denně pracovat s mnoha super lidmi. V žádném případě to není vychloubání. Dosáhnout toho může každý. Důležité však je, jít si za svým snem.

Podnikatelé musí být snílci. Musí mít svoje vize, leč mohou někdy být dost bláznivé. Můj kamarád Filip Číhal založil jako mladý svůj magazín o rybách a dnes se mu skvěle rozrůstá a otevírá mu mnoho nových dveří. Čekal to tehdy? Ne! Další kamarád Tomáš Kánský pracuje na možná bláznivém projektu, jehož část dokonce slovem „blázni“ pojmenoval. Jeho show je skvělá a sleduje ji stále více a více lidí. Čekal takový úspěch? Ne! A ani jeden z nich neví, kde budou za rok.

Já teď procházím obdobím, kdy spíše plánuji cíle do budoucna. Pracuji na svých projektech a přemýšlím, jakým směrem je rozvíjet dál. Mám v hlavě několik skvělých plánů a vzpomínám si na situaci před několika málo měsíci, kdy jsem surfoval na internetu a hledal něco, čemu bych se po maturitě věnoval. Chtěl jsem najít činnost, které jsem vůbec nerozuměl a kterou bych se naučil natolik, abych v ní mohl nabízet své služby. Chtěl jsem číst vše, co bych o tom našel, ležet v tom a nepustit se toho, dokud bych do té hlavy nenarval.

Tehdy jsem si myslel, že by to bylo správné. Dělal bych něco, co dělat nechci. Pravděpodobně by mi to trvalo neskutečně dlouho a asi bych promarnil mnoho jiných příležitostí. Dnes jsem ale svoje názory přehodnotil a řekl jsem si, že půjdu za svými sny a stanovím si plány, které mě k nim dovedou. Už na tom usilovně pracuji a třeba se to nepovede. Třeba bych měl raději ležet v knihách a stát se specialistou na nějakou věc. Jenomže bych si tím neplnil svůj sen a nešel si za svým. Navíc i v tom, co dělat skutečně chci, se specialistou stát mohu.

Podle mě není člověk úspěšný tím, kolik vydělá peněz, ale tím, pokud v životě mohl dělat to, co chtěl a o čem snil. Jedině tak podle mě využil svůj život naplno. A věřím, že pokud budeme něco dělat svým srdcem a s plným nasazením, tak dosáhneme neuvěřitelných výsledků. A pokud neuspějeme, tak co… stále jsme úspěšní a jdeme si za svými sny. Tak nedělejte věci, které dělat nechcete, ale zamyslete se nad tím, jak dělat to, co skutečně dělat chcete. Určitě najdete cestu, třeba ne hned, ale najdete…

6. 7. 2013

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?