Jiří Rostecký

Cena za psaní textů na trhu stále klesá, kam až se dostaneme?

3. 8. 2013

Je neuvěřitelné, jak rychle klesá cena za psaní českých textů. Je to opravdu pozoruhodné. Před pár měsíci/lety jsem ze všech stran slýchal, že 100 Kč je velmi nízká odměna za jednu normostranu textu. Dnes se však stále častěji setkáváme s nabídkami kolem 50 Kč, přičemž poměrně často jdou ještě níže (a níže).

Otázkou ale zůstává, do jaké míry je to únosné. Po přečtení podobného inzerátu okamžitě vím následující:

  • pravděpodobně to bude student, protože dospělý člověk by za takovou cenu jen stěží pracoval,
  • kvalita odevzdané práce nebude valná, dost možná se to nebude dát číst,
  • rozhodně to není nabídka pro většinu klientů, kteří hledají hodnotné a alespoň trochu zajímavé texty.

Autora inzerátu vůbec neznám a rozhodně není jediný. Podobných „mrvičů trhu“, jak je nazývám, je více. Stále se objevují další a silně narušují celý trh. Možná si ani nedokážete dostatečně uvědomit, jak velký mají vliv a jakou újmu znamenají pro ostatní.

My nabízíme textařské služby. Denně pracuji s desítkami prověřených zkušených textařů, mezi nimiž je valná většina dospělých lidí, co živí svoje rodiny a má svoje závazky. Mohli by mi dělat rodiče. Bohužel je právě pro ně (a tím pádem i pro nás) situace stále horší, protože jejich nabídky doslova převálcují podobní mrviči, jimž stačí dvacka na hodinu a jsou spokojeni, protože je to pár měsíců, co je někdo naučil psát.

Není to špatné, proto si taky nikdo nedovolí argumentovat. Je to klasická nabídka/poptávka. Levnější u nás bohužel vyhrává. Málokterý zákazník jde za kvalitou, většina nejdříve hledá nejnižší cenu a pak brečí, když se jim nedaří sehnat pořádné texty. U překvapivě levných textařů je navíc i mnoho dalších rizik, například okopírované texty nebo velmi častá neschopnost práci vůbec dodat v domluveném čase. To je realita, daň za nízkou cenu.

Bohužel to vše má vliv na požadavky zákazníků. Poptávka po textech je tak přímo ovlivněna mrviči trhu, kteří snižují cenovou hladinu, a tím mnoho textařů připravují o práci. Dnes se opravdu málokdo dokáže dlouhodobě živit psaním tak, aby aby dosáhl alespoň na minimální mzdu a neměl problémy. Je však nutné se zamyslet právě nad otázkou, zda je to dobře.

Mrvičem ovliveněný zákazník je většinou ten, kdo mrviče sám vyzkoušel. Samozřejmě nebyl spokojen, a tak hledá někoho lepšího, po kom žádá stejné finanční podmínky. Skvělá je i úvaha typu „on byl špatný, dám vám dvojnásobek a musí to být prvotřídní“, jenomže ani za 90 korun se prvotřídních textů jen tak nedočkáte. Psaní textu totiž není jen o psaní, ale i o hledání informací, přípravě a dalším a dalším. Tento článek píši pár minut, odměna by byla nízká. Jenomže se na něj nepřipravuji a píši jej spontánně.

A to je ten zásadní problém, který zákazníkům nevysvětlíte. Mrviči trhu jsou skvělí, ale nejde jim konkurovat. Prostě to není možné. Pokud nechcete jako dospělý sám na sobě závislý člověk dělat za pár korun na hodinu, nemůžete usilovat o stejnou klientelu jako mrviči trhu. Musíte stále pracovat na svých schopnostech a dovednostech, abyste nabídli podstatně více a znásobili rozdíl mezi vámi a mrvičem. Jinak zapadnete v davu a nikdo si vás nevšimne. Pro mne by možná bylo fajn, kdyby moji lidé psali za 45 Kč a já to prodával za 250 Kč, bylo by to úžasné. Bohužel tak realita nefunguje a já bych tak spáchal vlastní sebevraždu.

3. 8. 2013

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?