Jiří Rostecký

Čas demotivace

13. 2. 2018

Podle Dalajlámy máme vlastní úspěch hodnotit podle toho, čeho jsme se kvůli němu vzdali. Michael Jackson zase přiznal, že úspěch s sebou přináší opuštěnost a že si o nás lidé mohou myslet, že máme všechno, ačkoliv toužíme po těch nejzákladnějších věcech.

Od prvního dne natáčení rozhovorů na MladýPodnikatel.cz si uvědomuji, že mohu tisícům lidí doručovat dvojí službu. Na jednu stranu jim mohu pomáhat růst, dosahovat velkých cílů a plnit si svoje sny. Mohou i díky mým rozhovorům být úspěšní.

Na druhou stranu tím vším ale mohou přicházet o něco dalšího. O něco, po čem ve skutečnosti touží ze všeho nejvíc, ale vidina úspěchu v něčem jiném je zaslepuje natolik, že se bez ohlížení zpátky vrhají na cestu, na jejímž konci je možná úspěch, ale štěstí už dávno ne.

Znám úspěšné lidi bez lásky. Znám úspěšné lidi bez dobrého zdraví. Znám úspěšné lidi s velkýmu dluhy, obrovským stresem a šedinami už kolem třicítky. Znám úspěšné lidi, ke kterým tisíce dalších vzhlíží a které obdivují, ale kdyby jejich realitu poznali více, nikdy by s nimi neměnili.

Jedna z mých největších výzev do budoucna je změnit definici úspěchu. Úspěch není jen číslo na bankovním účtu, není to titulka Forbesu a není to ani expanze vaší firmy nebo počet followers na Instagramu. Úspěch je něco víc a pro každého něco jiného, přesto se ale tak často řídíme tím, co nám o úspěchu říká společnost.

Nechci se zařadit mezi ty, co k tomu slepě přispívají, další jen honí za nějakým rádoby úspěchem a co jim dodávají drogu jménem motivace k tomu, aby uspokojili svoje ego. Bez ohledu na všechno ostatní.

Chtěl bych, aby se mnou před kamerou neseděl jen host, ale i Dalajláma, a abychom společně zjistili, co vlastně úspěch stojí a co je potřeba pro něj obětovat. Přál bych si, abychom s Michaelem přišli na to, jak být úspěšný a nebýt současně opuštěný a jak dosáhnout svých snů, aniž by se z nich staly noční můry.

Tohle je jedna ze základních hodnot, se kterými chci přistupovat ke tvorbě dalších rozhovorů a podle které chci vybírat i nové hosty – pouze ty, co jsou ochotni se otevřít a přiznat, co je úspěch ve skutečnosti stál.

Omlouvám se těm, kteří moje videa sledují proto, aby je nakopla do další práce. Jsme obklopeni poptávkou po vyšší produktivitě, lepších výsledcích, krásnějším vzhledu a motivaci toho všeho dosáhnout. Rozumím, proč to očekáváte i ode mne.

Obávám se ale, že motivace je už plný internet. Teď přišel čas seznámit se s realitou. Přišel čas demotivace.

V dnešním rozhovoru se bavím s Ondřejem Bartošem z Credo Ventures. Ondřej byl sám při odchodu ze studia zaskočen, jak do hloubky jsme šli. Ptal jsem se na to, jak se mu usíná, když někde prodělává milion dolarů, a co všechno může ztratit, když mu jeho investice nevyjdou.

13. 2. 2018

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?