Jiří Rostecký

Blogy o podnikání, které se vyplatí sledovat

10. 8. 2014

Nejpopulárnější český magazín o podnikání Podnikatel.cz vydal článek, kde uvedl 10 blogů o podnikání, které se vyplatí sledovat. Když jsem článek zahlédl na Facebooku, zaživa by mě nenapadlo, že se mezi desítkou vyvolených objevím i já. Vedle Tomáše Čupra, Johna Vanhary, Jana Barty, Marka Prokopa a Andreje Babiše se čtenáři mohli podívat i na tento můj blog. Protože si ale myslím, že je tu podstatně více blogerů lepších než já, napadlo mě článek doplnit a sám sepsat několik tipů, které se mohou hodit.

Blogy aktivně sleduji prostřednictvím RSS agregátoru na MladýPodnikatel.cz. Zde každých 15 minut zobrazujeme nejnovější články z více jak 150 blogů o podnikání. Některé blogy jsou aktivní často, jiné bohužel naopak umírají nebo jejich autoři přispějí třeba jednou za několik týdnů či měsíců. Přesto je jejich obsah velice přínosný, a proto se i je vyplatí sledovat. Zde uvedu jen pár nejlepších, které by asi nikdo neměl přehlédnout a které v článku na Podnikatel.cz nezazněly.

Jan Kvasnička

Nechci zde doporučovat jen své kamarády, ale Honzův blog je opravdu prvotřídní. Jeho jsem v seznamu očekával, jelikož vydává skutečně skvěle propracované články na téma UX, SEO, monetizace a mnoho dalšího. Ve firmě z nich často vycházíme, já na ně odkazuji své kolegy i klienty a dokonce si z nich i sám dělám poznámky. Neznám v Česku blog s lépe propracovanými články a kdokoliv, kdo si přečte třeba, jak navrhovat úspěšný web nebo jak zpracovat košík v e-shopu, tak mi dá určitě zapravdu.

Madla Čevelová

Madla je čarodejnicí přes marketing. Dokonce jsem s ní vytvořil i vlastní rozhovor. Píše čtivé články, které cílí zejména na začínající podnikatele. Radí jim třeba, proč se stát plátcem DPH, jak blogovat, jak sestavit ceník nebo třeba jak získat novou energii do podnikání a mnoho dalšího. Její rady jsou velice přínosné a praktické. Rozhodně ji každému doporučuji zařadit do RSS čtečky.

Vojtěch Bednář

Firemní sociolog Vojtěch Bednář píše o svých zážitcích s různými firmami a podnikateli. Články někdy pobaví, jindy tuhne krev v žilách. Rozhodně stojí za přečtení a já se tiše modlím, že bude Vojtěch ve svém psaní pokračovat, protože vytváří skvělý obsah, který může pomoci leckterému podnikateli, manažerovi či šéfovi většího i menšího týmu.

Jiří Najman

Blog BezPouček.cz čtu rád. Články na něm nevychází pravidelně, jsou ale dobře propracované a vystihují zajímavé myšlenky. Píše je Jiří Najman, který se živí marketingem. Jeho blog byl mimochodem i důvodem, proč začal spolupracovat i s naší firmou iParťák.

Michal Janík

Zničehonic vydal Michal Janík z Besteta super článek o tom, jak se ve firmě vrátili ke kořenům, nebo článek o propadu pozic na Seznamu. Pokud mu jeho tempo vydrží a podobných článků bude psát více, věřím, že to hodně lidí ocení a sociálními sítěmi bude běhat hodně odkazů na jeho blog.

Michal Hardyn

Ačkoliv se Michal věnuje affiliate, nepíše jen o něm, ale i tématech kolem. Některé jeho články tedy mohou obohatit i ty, co se affiliate vůbec nevěnují. Doufám, že jich Michal vyplodí co nejvíce.

Radek Strouhal

Radek píše mně velice příjemný blog, kde se otevřeně dělí o své zkušenosti a názory. Třeba popisoval, proč nechce být freelancer, díky jakým změnám vydělává více a mnoho dalšího. Snad i on bude blog rozvíjet dál, je velkou inspirací.

Tomáš Hajzler

Tématu svobodných firem, ale i podnikání, se věnuje Tomáš Hajzler. Napsal už skoro 800 článků a v jeho archivu lze najít mnoho inspirativních myšlenek.

Robert Němec

Roberta řada lidí kritizuje, ale jeho články mi dávají smysl. Popisuje svoje studium na Stanfordu a také to, jak se nabyté znalostí snaží aplikovat ve firmě a podobně. Už i mne tím přivedl na řadu zajímavých myšlenek a jeho články čtu velice rád. Třeba článek o tom, jak na Stanfordu křičí „Juhů“, jsem četl jedním dechem.

Mário Roženský

Podcasty i blog Mária jsou pro mě velkou inspirací. Píše otevřeně, na rovinu a popisuje svoje zkušenosti a přístup ke svému podnikání. Je to super a vždy se těším na nové články.

NaVolnéNoze.cz

Portál NaVolnéNoze.cz sice sdružuje freelancery v podobě rozsáhlého katalogu, vedle toho ale vydává i svůj blog. Na něm Robert Vlach a řada dalších píší zajímavé články pro podnikatele, které se mohou leckomu hodit.

Kdo dál?

Dál tu máme hromadu úzce zaměřených blogů. Zdeňka Dvořáka, Filipa Podstavce, Marka Hnátka a další, co píší o linkbuildingu. Dva blogy Pavla Ungra o SEO, kterému se věnují i Lukáš Pítra s Martinem Matějkou, Petru Větrovskou o PPC, Michala Majgota a jeho Affilák, Daniela Gamrota o GTD a myšlenkových mapách, Petru Mikuláškovou o e-shopech a mnoho a mnoho dalších, kterým bych mohl věnovat samostatný článek. Jejich nové články ale můžete sledovat v již zmíněném RSS agregátoru.

Přijde mi, že blogů ubývá. Většina blogerů přidává stále méně článků a česká blogosféra tak přichází o skvělé články. Strašně bych si přál, abychom v RSS čtečkách každý den našly několik nových článků, které budou popisovat třeba jen prosté zkušenosti malých i velkých podnikatelů a které nás budou motivovat, učit i inspirovat.

Děkuji moc serveru Podnikatel.cz za uvedení v jejich článku. Je to pro mě důkaz, že to nedělám zbytečně a že moje články mohou být pro někoho zajímavé. A je to hlavně velká motivace v tom pokračovat a být ještě lepší. Díky!

10. 8. 2014

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?