Jiří Rostecký

Blogování z vás odborníka neudělá

1. 12. 2013

Poslední dobou mám pocit, že se objevilo nové know-how na úspěch. Ono není tak nové, ale začalo se trochu zneužívat. Všiml jsem si, že řada lidí začala blogovat a předstírat svou profesionalitu. Často to ale končí naprostým zklamáním, kdy jedinou povedenou prací jsou články na blogu.

Připadá mi trochu jako milionová impéria. Stačí natočit pár videí, hodit to na web a rázem jste odborníkem, který může prodávat svoje know-how. V tomto případě se akorát nejedná o videa, ale o články. Stačí vymyslet pár témat a sepsat je, často poslouží takřka strojové překlady z angličtiny od skutečných odborníků a mistrovské dílo je na světě.

Takový článek si dokáže napsat každý. Přeložit do češtiny blogpost nějakého zahraničního odborníka, případně spárovat podobných článků několik dohromady a následně to vydávat jako vlastní, je ve skutečnosti šíleně jednoduché. Na podobném principu dnes funguje většina magazínů, ale u těch se to naopak i očekává.

Začíná mi to trochu vadit, protože mi to přijde vždy stejné. Když se dnes chcete stát odborníkem, stačí si založit blog, hodit si na něj pěknou šablonu, nezapomenout na fotku a začít psát nebo skládat dohromady články. To, že jste v oboru pár týdnů a neumíte toho zdaleka tolik, jak se tváříte, je v podstatě jedno. Hlavně, že vypadáte jako profík a hodinovku máte aspoň 500.

A na takové lidi my pak narážíme. Nejsou to jen konzultanti, ale často i programátoři. Oslovíte je s tím, že se nejspíš jedná o někoho, koho snad ani nedokážete zaplatit, zadáte mu práci a zjistíte, že ji i kdejaký student dokáže odvést lépe a kvalitněji. Doufám, že tomu tak není i u těch konzultantů, protože pak se máme na co těšit…

Mně se naopak líbí, jak to dělají skuteční odborníci, jako je Honza Kvasnička, Zdeněk Dvořák, Filip Podstavec a další, kteří nepíší obecné žvásty, ale jsou konkrétní, ukazují praxi a člověk na nich hned vidí, že mají zkušenosti a ne jen našprtané anglické články. Ono to není jen o tom, zda máte v článku pravdu a zda v něm přinášíte nějakou cennou informaci, ale také o tom, zda je za článkem vidět vaše vlastní práce a tvrdě získané zkušenosti. Ty si ale nikde nepřeložíte.

Co si o tom myslíte vy? Taky vás někdy překvapilo, že odborník nakonec nebyl odborníkem, jenom se tak tvářil? Mě bohužel už několikrát…

1. 12. 2013

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?