Jiří Rostecký

Moje přednáška pro BeEager Camp: Jak jsem začínal podnikat

8. 10. 2014

Když mě v červnu oslovila Gabka Orlitová s tím, zda bych nezastal funkci mentora v jejím kempu, nevěřil jsem svým uším. Nenapadlo by mne, že mi někdo svěří takovou zodpovědnost a že vůbec usoudí, že zrovna já bych mohl být jejím vhodným zastáncem. Ačkoliv jsem měl velké pochyby, zda budu pro účastníky přínosem, přes menší přemlouvání jsem se nakonec zúčastnil.

Co je to Beeager?

Gabriela Orlitová je pětadvacetiletá dívka s velkými ambicemi. Ve svém volném čase organizuje BeEager Camp, ve kterém aplikuje zkušenosti získané při zahraničních studiích. Kemp je určen mladým talentovaným lidem, co mají ambice být úspěšnými a chtějí se inspirovat, seznamovat a trochu nakopnout.

Kemp se odehrává na chatě v Novém Hrozenkově, což je kousek od Vsetína. Je třídenní a většinou se koná v pátek, sobotu a neděli. Účastníci v průběhu těchto dní mohou oslovovat mentory, ptát se jich, získávat jejich zkušenosti, probírat s nimi své nápady a navzájem se poznávat.

Tím to ale nekončí. Několik týdnů po skončení kempu se koná ještě Bigger Day, kde účastníci mentorům prezentují své projekty, ukazují jim, jak se stihli posunout a na čem už začali pracovat. Především je ale celý kemp skvělým způsobem, jak se navzájem motivovat a jak potkat skvělé lidi, které Gabka velice pečlivě vybírá (do kempu nemůže každý).

V roli mentora

Mentoři jsou tři. Jedním z nich jsem byl tentokrát i já. Vždy to mají být rozdílní lidé – já tentokrát zastával pozici „mladého podnikatele“. Se mnou „mentořila“ Drahomíra Gřešová, majitelka úspěšné firmy PEGRES, specializující se na výrobu dětské celokožené obuvi, a Gabriela Wojáczková, personální ředitelka v softwarové společnosti KVADOS. Jak jsem už psal na začátku, měl jsem opravdu velké obavy, zda vůbec mohu takovou pozvánku přijmout, ale nakonec jsem toho nelitoval.

Kvůli časovému presu jsem se mohl zúčastnit jen v pátek. Strávil jsem tedy celý den na chatě, a to společně s dalšími 8 účastníky. Ano, není to hodně, ale o to lepší to bylo. Sám jsem žasl při jejich představování a musím smeknout před Gabkou, že dokázala takové lidi vůbec najít.

Spojovaly je velice zajímavé a nevšední příběhy, které si jen tak někde neposlechnete a které pro mne osobně byly velice inspirativní. Všichni by rádi do budoucna rozjeli svá podnikání, případně našli novou práci, které by je naplňovala ještě více.

40 minut slávy

Mým úkolem bylo prezentovat svůj příběh, takže jsem v rychlosti shrnul, jak jsem začal podnikat a co vlastně děláme. Povídal jsem o zakládání firmy na střední škole, mých prvních webových stránkách i radostech a strastech, které řešíme. Prezentaci jsem započal trochu odlehčeně s tím, že jsem vůbec nezačal podnikat brzy, ba naopak mi trvalo 6575 dní, než jsem si založil první živnostenský list (to mi bylo 18 a 7 dní). 🙂

Poté se účastníci rozdělili na 3 skupinky a každá s každým mentorem strávila 40 minut, kdy se mě mohli ptát na cokoliv ohledně mého podnikání nebo jejich plánů.

Gabka se při mém odchodu ptala, co by si z času stráveného po mém boku odnesli. Řekli hlavně to, že na věku nezáleží a že to chce mít koule do toho jít naplno. Jedna účastnice ode mne prý získala inspiraci, jelikož jsem jí poradil, jak se lépe specializovat ve svém podnikání a najít tak více konkurenčních výhod. Jiný účastník se zase dozvěděl, jak rozjet svůj blog a podnikání online, a mnoho dalšího. Bylo hodně zajímavé slyšet, co jim moje povídání dalo. Docela jsem měl strach, ale nakonec jsem byl překvapen.

Na chatu už jen v Novém Hrozenkově

Beeager je kemp pro vyvolené. Není pro každého a nepotkáte na něm normální lidi. Je pro ty, co nesedí doma a už mají něco za sebou. Poslechnete si tam příběhy, které vás vyvedou z rovnováhy, které vás překvapí a které vás i neuvěřitelně inspirují. K tomu uslyšíte i nápady, vize a sny, o kterých můžete debatovat a díky nimž třeba sami na něco přijdete.

Já měl tu čest si poslechnout i hodně inspirativní (to slovo píšu furt dokola, ale fakt mě to inspirovalo!) povídání od Drahomíry a od Gabriely, dvou zkušených žen na správném místě. A hlavně jsem strávil den ve společnosti, na niž asi nikdy nezapomenu. Gabce ze srdce děkuju za možnost se zúčastnit a držím jí palce v dalším rozvoji!

beeager-3

To jsme my, účastníci kempu a mentoři.

beeager-1

Sešli jsme se skvělá parta!

beeager-5

Povídali jsme si všude, dokonce i na pískovišti! 🙂

beeager-4

Atmosféra byla opravdu uvolněná. 🙂

Autorkou fotek je Gabriela Orlitová.

8. 10. 2014

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?