Jiří Rostecký

Asi se vyprdnu na vše, co dělám, a začnu pořádat maturitní plesy. To je byznys!

17. 2. 2013

Po článku o lidské vstřícnosti a solidaritě se nemohu ubránit publikaci i něčeho trochu negativního. Vlastně vcelku hodně negativního. Při organizování maturitního plesu jsem se totiž dočkal řady zajímavých postřehů, které sice mohu hodnotit pouze subjektivně, ale stejně je považuji za natolik pozoruhodné, že se s vámi o ně musím podělit. Vlastně tak trochu souvisí s podnikáním a nabízením služeb.

Nabízení čehokoliv, co se týká maturitního plesu, je totiž podle mého názoru zlatým grálem. Někdy mám až chuť se na všechno vykašlat, přestat makat pro každou zakázku ani ne za tisícovku a jít pořádat maturitní plesy. Moje cílovka by se tak skládala z většinou naivních a hodnotou peněz nepolíbených studentů, kteří nikdy nehospodařili s větším množstvím peněz a snadno se nechají nachytat. Není to jejich chyba, vůbec to nemyslím špatně a vůbec je tím nechci kritizovat. Vlastně jsem jedním z nich.

Pro kšeftík až do školy

Uvedu to na příkladu, na němž se můžete sami přesvědčit, jak to asi tak chodí.

Jednoho krásného dne, několik dlouhých měsíců před pořádáním maturitního plesu, vám někdo do třídy pustí dva neznámé chlapce, kteří ve své hodinové přednášce představí služby, jež by vám rádi nabídli a zpestřili tak váš maturitní ples. Jejich nabídka je lákavá a prezentace natolik působivá, že to studenty, kteří povětšinou nikdy v podobné situaci nebyli, zaujme a z pestrého seznamu služeb si navolí ty nejlepší. V konečném důsledku tak chlapci odcházejí ze třídy s příslibem využití několika jejich služeb, přičemž co nejrychleji chtějí podepsat smlouvičku s menší několika tisícovou zálohou.

Vy, coby studenti, jaksi nemáte potřebu zjišťovat, co vlastně kupujete a v jaké cenové hladině se pohybujete. Neznáte konkurenční ceny a jaksi vás ani nenapadne si je zjišťovat, ve třídě je ověříte těžko a po příchodu domů na to zapomenete. Takže smlouvu podepíšete, složíte zálohu a do svého maturitního TODO listu si připíšete další hotovou věc. Za pár měsíců, těsně před plesem, ale zjistíte, že jste prodělali tak desítku jen proto, že jste jednali unáhleně a nezjistili jste si, co a za kolik vám vlastně nabídli.

Bohužel už máte problém, dokonce dva. Když si toho někdo všimne a nesouhlasí s tím, setká se s oprávněným odporem některých spolužáků, kteří argumentují tím, že s využitím služeb oněch chlapců souhlasila celá třída. A i kdyby se tak nestalo, máte podepsanou smlouvu, kterou někdo někde s někým podepsal, a již ji nemůžete stáhnout, neboť by se na vás asi vztahovaly penále. Takže se z vás samotných stanou dvakrát promovaní kreténi, co se vlastně podíleli na vyhození několika tisíc vybraných od studentů z okna. Kolegové z vedlejší třídy za obojí dali o přibližně 10.000 Kč méně!

To ale není vše. Tento způsob nabízení služeb je zcela legální a nelze jej kritizovat. Za co vinit podnikatele, který naprosto otevřeně nabídl své služby před zraky mnoha lidí a nechal je bez nátlaku vybrat? Lze ho vinit z blbosti samotných zájemců o jeho služby? Nikoliv. Každý to děláme jinak, všichni chceme prodat…

Balónky, koordinátor a video za všechny prachy

Další super službou je ale výzdoba sálu, kde se ples má pořádat. Když si chcete koupit balónky v hodnotě 8000 Kč, které mají viset po celém sále a nějak záhadně zpříjemňovat atmosféru a dělat ples lepším (asi, nevím, nechápu, nechci znát), tak si samozřejmě můžete vybrat i tzv. koordinátora, jehož prací bude tyto balónky rozmístit a hlavně – říkat vám, co a kde máte dělat. Takže vám nějaký mamlas bude určovat, kde, kdy a proč máte stát, na co se máte připravit a co se teď vlastně bude dít. Pravda, program plesu je složitý a organizace může být chaotická, takže je někdo takový určitě důležitý, ale s cenou 5000 Kč za jeden večer se na mne prosím nezlobte, ale to si ty balónky rád pověsím sám a koordinaci celého dění předám někomu jinému.

No a dalším byznysem je maturitní video. To takhle stačí vzít kameru a strávit se studenty jedno odpoledne, kdy jim natočíte, co budou chtít. To pak sestříháte a v kvalitě, již bych dokázal zvládnout i já se svým amatérským vybavením, přednesete studentům video obsahující efekty z dob někdy před deseti lety. Vy za to samozřejmě nepožadujete mnoho, za natočení a vše kolem si řeknete o pouhých 6000 Kč, ale s podmínkou, že si každý student zakoupí ještě CD za 300 Kč (jinak video nedostane), na němž kromě maturitního videa bude i záznam plesu a fotografie. Takže se vlastně stanete ještě i několikátým fotografem na plesu a kameramanem, o něhož nikdo nestojí. Cenově se rázem přesunete na nějakých 14.000 Kč jen to švihne. Pro pobavení, vedlejší třída za maturitní video dala 2200 Kč a za záznam plesu něco kolem 2000 Kč!

Zmiňovat snad ani nemusím trička za nějakých 260 Kč za kus, jež můžete na internetu sehnat za stovku (vedlejší třída skoro o stovku levněji), a dva vážené pány moderátory za víc jak 16.000 Kč za moderaci jednoho večera (mimochodem známá Naděžda Krupská má podle svého ceníku taxu od 5000 Kč, Daniel Čech, populární bavič z pořadu Na stojáka, asi 16.000 Kč a Agáta Hanychová něco kolem 20.000 Kč, ale to nemám potvrzené). Jedná se navíc o dva moderátory, kteří (pravda) pracují v místním rádiu a určitě nejsou amatéři (z mého okolí je však nikdo nezná a kdyby mi v autě cestou do školy nešuměla ostatní rádia, neznal bych je ani já), ale pokud by jejich práce měla začít v sedm večer a končit ve dvě ráno, bavíme se o taxe skoro 1200 Kč za hodinu pro jednoho, což mi prostě přijde neúměrné. V průběhu večera hraje i kapela (takže nemoderují), probíhají různá vystoupení, tombola, pasování, proslov a další. Když to sečteme, na jaké jsme hodinové sazbě? Je tomu všemu úměrná i s přičtením toho všeho, co si musí dovést, a se zapojením svého mistrovského umění?

My na to máme!

Když to shrnu, vypadají mnou vybrané položky na rozpočtu našeho maturitního plesu následovně:

  • maturitní video – 6000 Kč natočení + 8100 Kč za CD pro všechny = 14.100 Kč (vedlejší třída 2200 Kč + 2000 Kč za natočení maturitního plesu),
  • osvětlení + ozvučení – 5000 Kč záloha + 22.000 Kč = 27.000 Kč (vedlejší třída 17.000 Kč),
  • výzdoba maturitního plesu (balónky) – 8000 Kč + koordinátor 5000 Kč = 13.000 Kč (nakonec zlevněno na 11.000 Kč celkem, ať nekřivdím),
  • trička – 260 Kč / ks (vedlejší třída 185 Kč / ks),
  • 2 moderátoři – 16.500 Kč celkem.

Pro srovnání jsem schválně užil platby vedlejší třídy, jelikož tato data považuji za nejpřesnější a pro nás nejdostupnější. Moderoval jim to Daniel Čech a celý večer proběhl fantasticky bez jakýchkoliv problémů, moc se mi to líbilo. Na internetu najdu řadu levnější, ale i dražších služeb. Podle mých informací dokázalo několik mých kamarádů mimo školu zorganizovat ples i s 2x menším rozpočtem.

Pro zajímavost, fotograf je schopen celý večer fotit a následně upravené fotky odevzdat za 1500 Kč. I s ateliérem a upravením fotek můžete mít dva fotografy celkem za 5500 Kč. V porovnání s vykonanou prací a nad ní stráveným časem je to otročina.

Kašlem na to, jdeme pařit, ať se i Carrie od Stephena Kinga stydí!

Já ze všech těch lidí mám respekt a obdivuji jejich práci. Naprosto chápu jejich důležitou roli a cenu služeb, které nám nabízejí. Nikdy bych si ani z části nedovolil zpochybnit jejich práci a ani jakýmkoliv způsobem její hodnotu. Všichni ti lidé udělali jedno – poskytli službu a za tu si nechali zaplatit. Cena je taková, jaká je – jsou i dražší. Udělali pouze to, co se po nich chtělo. Nelze jim nic mít za zlé.

Těším se na naše moderátory, neboť o nich často slýchám, rád je uvidím na živo a poslechnu si jejich show. Stejně tak se přímo nemohu dočkat našich krásných balónků vznášejících se nad hlavami všech návštěvníků, včetně hlavy veledůležitého koordinátora. Moje nadšení neskrývám ani před videem, jehož provedení se sice kvalitativně nemůže vyrovnat samotnému námětu, ale s použitím takřka hollywoodských efektů dá zabrat i náročnému divákovi. No a v neposlední řadě si už teď sám sebe představuji v růžovofialovém tričku, které s vážnou rozvahou nemohu ani omylem obléknout.

Avšak vždy, kdy se o tom s někým bavím, mne napadnou státní zakázky, a to ty, kde někdo skvěle zaloboval, někdo něco předražil a někdo něco dohodil svým známým. Nemohu se tohoto pocitu prostě zbavit, tak mne za něj neviňte. Jsem zvědav, jak náš maturitní ples dopadne, a doufám, že za přibližně 150.000 Kč bude stát za to.

Měli jste to také tak? Co na tyhle služby říkáte? Jak hodnotíte byznys kolem maturitních plesů?

PS: A nezlobte se, s maturitním plesem již končím. Příště se zase budu věnovat podnikání a radostem i strastem v něm. 🙂

17. 2. 2013

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?