Jiří Rostecký

5 aplikací pro Mac, které jsem si oblíbil

4. 9. 2016

Jsem úchyl na aplikace. Zbožňuji, když najdu nějakou zajímavou, vyzkouším ji a zefektivní mi mou práci. Rád hledám nové aplikaci, pracuji mimo okno webového prohlížeče a mám rád minimalismus. V tomto článku vám ukáži 5 aplikací, které jsem si v poslední době oblíbil.

Mac má úžasnou výhodu. App Store nabízí spoustu zajímavých aplikací, z nichž snad většina je zdarma nebo za pár drobných. Práce mimo webový prohlížeč mi vyhovuje proto, že se mohu maximálně soustředit, na chvíli mohu změnit prostředí a neruší mě žádné notifikace, záložky, reklamy, prostě vůbec nic. Dokonce nemám ani nutkání kamkoliv utéct.

Author

Jednou z aplikací, na které jsem narazil v posledních dnech a ihned si ji oblíbil, je Author. Umožňuje mi nerušeně psát texty v prostředí, které je zcela izolované a maximálně přizpůsobitelné.

author-mac

Takto vypadá Focus Mode. Nastavit si můžete jiné písmo i pozadí. Zatím jsem nenašel aplikaci, na které by se tak dobře a nerušeně psalo.

Jelikož mám rád minimalismus, zároveň si ale chci pracovní prostředí přizpůsobit podle vlastní potřeby, vyhovuje mi možnost spustit „Focus Mode“ (vidíte jen text, nic víc) a nastavit si druh písma, jeho velikost a barvu pozadí. To oceníte třeba při psaní v noci, kdy je lepší psát na černé pozadí a nesvítit si do očí bílým monitorem.

author

Takto vypadá prostředí aplikace Author. Nahoře vidíte možnosti formátování, dole možnosti nastavení celého prostředí. V Typography volíte druhy písma, které vám vyhovují nejvíce, v Background zase barvu pozadí. Horní lištu i dolní lištu lze skrýt – samostatně a nezávisle na sobě, případně dohromady přepnutím na Focus Mode. Poté vidíte jen text. Do textu můžete vkládat i obrázky, videa apod.

Author je zcela zdarma. Bez problému v něm funguje základní formátování – tučné písmo, kurzíva, podtržení, seznamy, podnadpisy, odkazy apod. Výsledný text lze exportovat třeba do HTML.

GoDrive for Google Drive

Pokud jako já pracujete často s dokumenty na Google Drive, určitě využijete aplikaci GoDrive for Google Drive. Ta vám prostředí Google Drive přenese přímo do sebe, takže můžete dokumenty procházet, otevírat, upravovat, mazat, přesouvat, sdílet a jakkoliv jinak ovlivňovat mimo webový prohlížeč.

Funguje to skvěle a zatím jsem nenarazil na vůbec žádnou chybu. Na aplikaci se mi líbí, že je shodná s originálním prostředím Google Drive a že má okamžitou odezvu (úpravy se ihned promítnou i v originále).

TweetDeck

Twitter využívám velmi svérázným přístupem. Protože tvořím Mladého podnikatele, kde se věnuji primárně online podnikání, marketingu, e-commerce a všemu, co s tím souvisí, je pro mě důležité mít co největší přehled v tom, o čem se aktuálně mluví, co se děje a co se kde chystá.

Proto sice followuju poměrně málo účtů, mám ale několik seznamů se stovkami účtů jednotlivců, agentur, médií a všeho dalšího. Tyto seznamy mám rozdělené podle tématu a aktivně pracuji i s „feedem vyhledávání“ (Twitter mi sám hledá tweety s určitými klíčovými slovy, od určitých osob apod. – napište mi, zda chcete, abych napsal článek o tom, jak efektivně pracovat s Twitterem).

Sledovat vše v prostředí Twitteru by bylo nemožné, a proto používám TweetDeck. Má i webovou verzi, mně ale vyhovuje aplikace, kterou najdete na App Store. Vypadá následovně a je zdarma:

tweetdeck

TweetDeck funguje na základě sloupců s jednotlivými feedy. Ty mohou tvořit nejnovější tweety lidí, které sledujete, vašeho účtu, ale třeba i účtů v jednotlivých seznamech nebo tweety vybrané na základě vyhledávání apod. Nastavit lze i bílé pozadí, jednotlivé sloupce lze přemisťovat a měnit jejich šířku. Na tweety můžete přímo v rámci aplikace i reagovat, sami tweetovat apod.

Feedly

Feedly je špička mezi RSS čtečkami. Zkoušel jsem i jiné, ale zatím vždy jsem se vrátil zpět k Feedly. Je jednoduchá, přehledná a dobře spravovatelná. Jednotlivé zdroje lze třídit do kategorií, barvu prostředí si můžete rovněž upravit a vše vypadá stejně jako ve webovém prostředí.

U práce s RSS zdroji doporučuji jeden trik. Weby, které běží na WordPressu (tedy většina blogů, které nejspíš budete sledovat) nabízí RSS feedy i jednotlivých kategorií, štítků a autorů. Pokud tedy máte oblíbený web, který ale produkuje spoustu obsahu, můžete si do čtečky zařadit jen třeba určitou kategorii článků.

Příkladem může být Mladý podnikatel. Zajímají-li vás jen videorozhovory, můžete sledovat tento zdroj: http://mladypodnikatel.cz/druh/video/feed Většinou to funguje přidání /feed na konec URL adresy rubriky. RSS kanál lze často dohledat i přímo ve zdrojovém kódu, a to i na webech mimo WordPress.

GA.TODAY

Zajímá-li vás návštěvnost vašich webů, oceníte aplikaci GA.TODAY. Díky ní si do bočního panelu přidáte widget, který bude ukazovat statistiky zvolených webů, jež měříte prostřednictvím Google Analytics.

ga-today

V GA.TODAY si jednoduše nastavíte, jaké statistiky chcete zobrazovat. Třeba počet uživatelů, page views nebo počet lidí online.

Nastavit si můžete i to, které konkrétní statistiky chcete sledovat. Pro mě je fajn, že mohu rychle kouknout, kolik lidí třeba přilákalo nové video, zda je dnešní návštěvnost nad nebo pod průměrem a kolik lidí je aktuálně online. Je to spíše informativní, samozřejmě by vás měly zajímat podrobnější statistiky, které je výkonnosti vašeho webu budou vypovídat více. Můj vztah k měření návštěvnosti můžete poznat zde.

» Podívejte se na nástroje, které vám usnadní psaní blogu

4. 9. 2016

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?