Jiří Rostecký

Jak vypadá „inteligentní spam“ v praxi a jak si skvěle pokecat o pojištění dítěte?

28. 2. 2013

Dnešní článek je spíše takovým podivením. Ne každý provozuje svoje diskuzní fórum a ne každý se tak přímo setká se spammery, kteří tato fóra obývají. My na RostWorld.cz se spamem docela bojujeme, ale jelikož se fóru už příliš nevěnuji, nedávám do toho ani moc sil. Diskuze sleduji a občas mě něco zaujme. Teď mě zaujala jedna o tom, zdali si necháváme pojistit dítě.

Spamboti dokáží prolomit sebelepší antispam. Při registraci nám dokonce prošli i CAPTCHOU! Čas od času se nám tak v některé ze sekcí objeví nové příspěvky se stovkami odkazů a s dívkami se spermatem na obličeji (to se nám stalo před pár dny). Někdy je poměrně otrava to mazat, banovat a u toho se nerozčílit. Ale co se dá dělat.

Skuteční lidé spamují taky, což jsme dokázali vyřešit jedině vložením velkého červeného upozornění všude, kam se dá něco napsat. Evolučně silnější jedinci to pochopili, jiní ale i nadále spamují a během chvíle o svoje příspěvky přijdou (práce tedy opravdu zbytečná). Upozornění ale počet spamů dost snížilo a na nějaké razantnější řešení nemám čas ani chuť.

Diskuze, o níž se v tomto článku chci podělit, je ale něčím zvláštní. Poprvé jsem si všiml toho, jak si někdo dokáže vyhrát. To by mne opravdu nenapadlo, respektive napadlo, ale sám bych se s tím nikdy tak nepáral. Funguje to tak, že někdo diskutuje, odpoví si sám na nějakou přiblblou otázku, a pak někam jebne odkaz. Jasně, není to nic nového, nevymysleli jsme Ameriku, ale stejně je na tom fascinující, jak někdo dokáže v rozmezí několika dní aktualizovat diskuze, aby dostal jeden odkaz. A to vše s domněním, že majitel fóra je úplnej blbec a diskuzi nesmaže. Určitě to také nedělá jen na mém fóru, ale objede jich hned několik…

Já ji zatím nechal, najdete ji zde. Smažu ji později, místo toho můžeme kouknout na screen:

rostworld-inteligentni-spam

Autoři samozřejmě mají stejnou IP adresu.

Nikdy jsem toto nedělal, proto nemám žádné výsledky o podobné činnosti. Asi to bude o trošku jistější, než když někdo dvě minuty po registraci vloží dvacet příspěvků s odkazem. Tam je šance, že to admin smaže, docela tutová. Někoho napadne fakt v poklidu diskutovat, a pokud je to možné, vložit si odkazy do podpisu. My to povolené měli, ale nakonec jsem vyhlásil odkazům úplnou válku a smazal jsem podpisy celé. Radši budu mít fórum s pár příspěvky než fórum s milionem spamů.

Podobná diskuze, ať už ji rozvinete sebevíc, podle mě stejně nemá moc šanci na úspěch. Ty příspěvky úplně bijí do očí, takže je jasné, že to stejně čeká smazání. Zvlášť, když je na to autor upozorněn červeným nápisem. Takže v tomto případě je třídenní snaha vytvořit diskuzi, kde někdo zázračně objeví super web, zbytečná.

Máte s tím nějaké zkušenosti Vy? Lze s tímto postupem uspět? Dělali jste to někdy?

28. 2. 2013

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?