Jiří Rostecký

A čeho se bojíte vy?

9. 5. 2014

Bavil jsem se s jednou slečnou. Je to studentka na vysoké a strašně ráda by začala podnikat. Dokonce podnikatelské prostředí sama vyhledává, a tak obchází různé akce, přednášky, srazy a další. Když jsem se s ní bavil, řekla mi, jak mě a všechny ostatní obdivuje za to, že jsme do toho šli a nebáli se. Ona se prý bojí.

Uvědomil jsem si jednu věc – podnikání je často spojováno se strachem. Pamatuji si na dobu, kdy jsem ještě vůbec nepodnikal a teprve o tom uvažoval. Tehdy jsem se setkával zejména s negativními překážkami – stojí to moc peněz, potřebuješ základní kapitál, určitě se zadlužíš, můžeš se kvůli něčemu, o čem ani nevíš, dostat to problémů, musíš řešit účetnictví, lidé neplatí faktury včas, jsi nula a chceš vyniknout…

Přijde mi, že je to tak ve všem. Že se vždy na něco nového díváme zejména z té negativní stránky a hledáme důvody, proč to nejde a proč to může skončit špatně. Trochu mi to připomíná, jak jsem začal hrát hokej. Začal jsem s tím o řadu let později než moji vrstevníci a hnala mě k tomu jen moje touha prostě hrát hokej. Ten sport jsem miloval a bylo mi jedno, jak dobrý nebo špatný budu, prostě jsem chtěl hrát.

A shodou náhod jsem se k tomu skutečně dostal. Všichni mi říkali, že už jsem na to strašně starý (s hokejem se začíná opravdu v útlém věku), že na to nemám fyzičku, že potřebuji výstroj a mnoho dalších výmluv, proč se na to raději vykašlat. Nakonec to ale šlo a já se skutečně dostal do místního hokejového týmu, se kterým jsem prožil skvělé roky života a zahrál si nesčetně mnoho zápasů.

Podnikání je vlastně podobné. Dodnes nevím, co podnikatel má mít a stejně, jako bych sám sebe tehdy nenazval hokejistou, ani dnes si neříkám podnikatel. Přesto podnikám a dělám přesně to, co bych dělat chtěl. Všechny zmíněné překážky se dají nějak řešit, problémům se dá předcházet a na všem negativním lze najít i něco pozitivního. Není to o sluníčkovém přístupu k životu, ale není to ani o hledání mraků tam, kde je jasno.

Báli jste se, když jste do toho šli? A dnes se něčeho bojíte?

TIP: Na článek reagoval i Pavel Ungr, doporučuji si přečíst i jeho příspěvek se skvělými tipy proč všechny, co se bojí. Pavle, díky za článek!

9. 5. 2014

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?