Jiří Rostecký

7 změn, díky kterým vydělávám víc

31. 7. 2014

Hodně mě zaujal článek Radka Strouhala o čtyřech vzměnách, díky kterým dnes vydělává více. Je to dost zajímavé téma, protože často stačí malá změna, která přinese nečekaně velký výsledek. Tyto změny děláme postupně všichni a pro každého z nás je jejich objevení jinak důležité. Proto mě napadlo sepsat článek na podobné téma, akorát uvedu změny, které nejvíce pomohly mně.

1) Začal jsem se zaměřovat na skutečné potřeby zákazníků

Tohle bylo moje největší poznání, díky němuž se mi mnohonásobně zvýšily příjmy. Přemýšlet o potřebách vašich zákazníků zní možná vcelku očekávatelně, ale mnoho lidí to nedělá. Ani já to nedělal, ať už se jednalo třeba o prodej inzerce nebo poskytování našich služeb. Přitom stačí strašně málo – zeptat se, co vlastně zákazníci očekávají a co potřebují.

Já toto uplatnil nejvíce při prodeji inzerce, kdy jsem se inzerentů přímo zeptal, proč vůbec chtějí na mých webech inzerovat, co jim to má přinést a co od toho očekávají. Dříve jsem se na to neptal, ale když jsem začal, byl jsem na základě jejich odpovědí schopen vymyslet individuální reklamní formáty a samozřejmě i individuální ceny. Inzerenti navíc byli spokojenější a raději se vraceli.

2) Přestal jsem sólovat

Dříve jsem chtěl být jenom sám. Děsilo mě podnikání ve dvou a nechtěl jsem se o nic dělit. Přišlo mi to logické, protože jsem přeci všechno vybudoval sám, tak proč někomu dávat nějakou část? Nakonec jsem ale pochopil, že se to ve dvou lépe táhne. Do iParťáka jsem při zakládání firmy přizval kolegu Adama Pýchu, s nímž dneska tvoříme skvělé duo a bezvadně se doplňujeme. Každý děláme něco jiného, důvěřujeme si a oba se tak můžeme posouvat rychleji, než kdybychom byli sami.

Podnikání ve dvou člověku nejen uvolní ruce, díky čemuž se může pečlivěji věnovat jednotlivým věcem, ale zároveň ho donutí se i měnit. Svému společníkovi se musíte umět přizpůsobit, začnete dělat ústupky, budete pracovat na svých komunikačních schopnostech a tak dále. To vše sice nejsou peníze, ale z dlouhodobého hlediska vám je to vydělá, protože se naučíte lépe zacházet s lidmi.

3) Začal jsem ignorovat nesmysly

V minulosti jsem řešil strašně moc věcí. Furt jsem čuměl na Facebook, stále hledal nějaké seriály, pořád otevíral iDnes.cz a tak dále. Taky jsem stále s někým hádal na sociálních sítích, protože jsem si každý jejich komentář bral až příliš osobně. Řešil jsem, co si o mně kdo myslí, co o mně říká a jaký má na co názor. Investoval jsem do toho strašně moc energie a bylo to naprosto zbytečné.

Dneska už iDnes.cz neřeším, na seriály se dívám jen občas a místo řešení sporů na Facebooku věnuji čas svému byznysu. Vzdělávám se, hledám zajímavé zdroje, píši si s různými lidmi a debatuji s nimi o podnikání, což mi dává nové znalosti. A nebo si prostě jen sednu v parku a přemýšlím nad rozdělanou prací a tím, jak ji ještě vylepšit. To vše z čiště profesního hlediska člověku dodá mnoho energie, elánu do práce a prostoru pro další rozvoj. A v tom všem jsou peníze.

4) Skoncoval jsem se strachem

Strach je nejhorší. Nejen v podnikání, ale ve všem. Strach vytváří překážky, které chceme, ale vlastně i nechceme překonat. Bojíme se zeptat, zda někdo nechce naše služby. Bojíme si říct o cenu. Máme obavy z odmítnutí, nechceme narazit a strašně se děsíme negativních reakcí. Bojíme se chyby. Bojíme se ostatních a nepodnikáme, vlastně se jen bojíme.

Já to tak dříve měl. Možná to bylo tím, že jsem přeci jen docela mladý a nemám tolik zkušeností. Ono stačí pákrát narazit, poznat se s realitou a najednou se začnou věci vybarvovat. Strach mám dodnes, ale ze zcela jiných věcí. Díky tomu, že jsem se mnoha těchto strachů zbavil, jsem vlastně začal být trošičku odvážnější, což se samozřejmě projevilo i na mých příjmech.

5) Potlačuji své ego

Po strachu je v podnikání nejhorší ego. Trochu to spolu i souvisí. Ono to přeci nejde, aby nás někdo odmítl, že? Jak by si to také mohl dovolit? My žádnou takovou zkušenost nechceme! Ego je nepřítel, který dokáže zhatit spoustu plánů. Lidé obecně nemají rádi kritiku, a tak se nenechávají kritizovat. Já to měl také tak, vždycky jsem se šíleně naštval, když se někomu moje práce nelíbila nebo se mnou dokonce nesouhlasil.

Dnes většinu práce konzultuji. Nechávám se kritizovat. Je to velice přínosná kritika, která má přidanou hodnotu a která mi ukáže nový pohled, který jsem do té doby neviděl. Díky tomu jsem svou práci zlepšil, stejně jako své postupy, když mě třeba někdo odmítl a já se ho zeptal, proč a co jsem měl udělat jinak.

6) Jsem skeptičtější vůči lidem

V minulosti mě o mnoho peněz připravili jiní lidé. Nedá se to většinou vyčíslit, ale určitě to znáte i vy. Programátoři, co furt slibují a práci nakonec nikdy neodevzdají. Lidé, co vás každý den zdržují a nejsou ochoti se posouvat dál. Nebo ti, co třeba nechtějí pracovat na kvalitě své práce a myslí si, že už to nepotřebují. Taková je ale většina. Já čekal skoro rok na programátora, co mi měl odevzdat jeden projekt. Ten rok jsem promarnil šíleně.

Dneska jsem vůči lidem skeptičtější a přeci jen se více jistím. Také si svoje blízké spolupracovníky lépe vybírám. Snažím se je motivovat, dávám jim zpětnou vazbu, snažím se jim doporučit zajímavé materiály k sebevzdělávání a dělám maximum pro to, aby byli spokojeni. Když to ale delší dobu nejde, je lepší se od nich osamostatnit, protože vám začnou stát v cestě.

7) Přestal jsem jít za ziskem

To možná v tomto článku zní dost divně, ale něco na tom je. Mnoho lidí na to nevěří, ale já ano. Myslím si, že jakmile najdete v podnikání hlubší smysl, dokážete vydělávat více. Ostatní lidé vás totiž budou následovat, budou vás sledovat a bude je zajímat, jak v tom pokračujete. Díky tomu budete více na očích, což je velice důležité. Zároveň se ale nebudete trápit, když zisky půjdou dočasně dolů. Stále máte proč bojovat, protože to přeci neděláte jen kvůli číslům, ale i kvůli něčemu jinému, pokud tomu skutečně věříte.

Já třeba iParťáka dělám proto, aby lidem pomáhal a usnadňoval jim práci. Zjistil jsem si jejich potřeby a to, jaké problémy mají s jinými dodavateli, ať už to jsou firmy nebo živnostníci. Na základě toho naše služby a interní procesy zdokonalujeme a klientům přizpůsobujeme. Naopak MladýPodnikatel.cz tvořím proto, aby zejména mladým podnikatelům předával informace zkušenějších, poučil je a motivoval. Proto dnes tvorbu rozhovorů s mnoha lidmi konzultuji, stejně jako výběr vhodných lidí a mnoho dalšího.

Nejsem zkušený podnikatel a pár let ještě nebudu. Přesto každý den podnikám a snažím se neustále růst. Jestli mi něco za tu dobu vydělalo nejvíce peněz, tak to bylo právě to, že jsem se nevzdal, když se přestávalo dařit. Sice jsem měl chuť s tím seknout, ale neudělal jsem to, ono se to zlepšilo a já byl zase o kus chytřejší. Jsem zvědav, co v podobném článku napíšu třeba za pět let. A co byste vy napsali dnes?

 

31. 7. 2014

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?