Jiří Rostecký

5 maličkostí, které může po volbách prezidenta udělat každý z nás

28. 1. 2018

Takhle ošklivý a smutný Facebook jsem ještě neměl. Tolik zklamaných a naštvaných příspěvků najednou jsem tu opravdu ještě neviděl. Moc bych si přál, aby veškerá tato energie nepřišla vniveč a aby to neskončilo jen u statusů na Facebooku, ale aby se stalo něco víc.

Velké změny mnohdy odstartují naprosté maličkosti. Tady je pár maličkostí, které můžete udělat i vy:

1) Zamyslete se nad tím, jak svoje myšlenky dostat k více lidem. Ti, co volili někoho jiného než vy, možná jen nemají stejné informace jako vy. Před volbami jsem viděl snad tisíce skvělých statusů, které měly velké množství lajků, ale jejich autoři většinou jen nosili dříví do lesa. Oslovovali už rozhodnuté – ty, se stejným názorem.

Kde můžete stejnými texty oslovit i lidi mimo vaši sociální bublinu? Vyplatí se je spíš než na Facebook vložit na blog na iDnesu, Aktuálně nebo někam jinam? Můžete je posílat do redakcí lokálních médiích třeba ve vašem městě? Nevím, možná. Pokud vám jde o lajky, pokračujte v tom, co děláte. Pokud vám jde o změnu, musíte udělat něco víc.

2) Více si naslouchejme. Nikdy se neztotožním s názorem, že volič Miloše Zemana je blbec. Pokud takový názor máte, jste mimořádně arogantní a blbec jste spíše vy.

Místo nadávek a opovržení bychom se měli snažit více si porozumět a pochopit, proč lidé volí tak, jak volí, co je k tomu vede, na základě čeho se rozhodují a co je v jejich životě pálí nejvíc. Znám voliče Miloše Zemana a vím, že hloupí nejsou. Společnost nerozděluje jeden člověk, ale naše ochota si vzájemně rozumět a naslouchat si. Dejte si ruku na srdce, do jaké míry to děláte vy.

3) Zaměřme se více na data. Upřímně? Od řady chytrých a populárních lidí jsem četl statusy, které sice byly líbivé, ale mnohdy se zakládaly jen na vlastních pocitech a především na zcela mylných nebo zkreslených informacích.

Řada z těchto autorů pro mnoho lidí supluje profesionální novináře, ale s tím rozdílem, že se neřídí stejnými novinářskými pravidly. Názor má každý, ale podložit ho fakty a doložitelnými daty už jen tak někdo neumí. Zkuste to změnit.

4) Nepřehánějte to. Řeči o tom, jak teď nic nemá smysl, jak se vším končíte a jak se přestěhujete do zahraničí, jsou k smíchu. Váš život se v tuto chvíli reálně nezmění. Rozhodně ne tak, abyste utekli ze svobodné demokratické země, opustili svoji rodinu a přátele a zanechali tady všechny svoje plány, sny a příležitosti.

Spíše než na útěk do zahraničí myslete na to, jak můžete zlepšit to, kde žijete. A jak lidem ve vašem okolí vysvětlit, čeho se vlastně tak strašně moc bojíte.

5) Více se podporujme. Každý měsíc potkám spoustu nových lidí z různých oborů a různých zkušeností. Mají hodně ambicí a plánů, ale něčeho mají většinou docela málo – podpory.

Ani Miloš Zeman, ani Jiří Drahoš nejsou těmi nejlepšími z nás. Podporujme lidi v našem okolí – radou, doporučením, kontaktem, povzbuzením, penězi, čímkoliv – a nechme v Česku vyrůst nové elity. Naše budoucnost není jenom o tom, kdo sedí na Hradě, ale o tom, kdo všechno je kolem nás.

Včera to možná nedopadlo dobře. Záleží, jak se na svět díváte. Pokud s tím spokojeni nejste, můžete hodně věcí – nesouhlasit, nadávat, vztekat se, smutnit, hádat se, urážet, házet na někoho vinu… Nebo se můžete pokusit něco změnit.

Co uděláte konkrétně vy, je na vás.

28. 1. 2018

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?