Jiří Rostecký

5 chyb, kterých byste se neměli dopustit, když děláte projekt se svými kamarády

8. 10. 2012

Dnešní článek bych rád věnoval problému, kterého se dopouští řada mladých začátečníků. Zrovna včera jsem s jedním řešil jeho webové stránky. Jednalo se o magazín a on se mi jen tak svěřil, že mu obsah zajišťuje kamarád a že on sám se o to vůbec nemusí starat. Je to obrovské riziko, stejně jako řada dalších, které sepíši v tomto článku.

Předem se musím přiznat, že jsem s kamarády projekt tvořil pouze dvakrát. Vždy to dopadlo stejně. Na rozdíl od nich mě to po nějaké době nepřestalo bavit a na rozdíl od nich se tomu věnuji dodnes, oni se v podnikání neuplatnili. Lidé celkově málo vydrží a možná právě to je základem úspěchu – vydržet. Ale zpět k věci. Připravil jsem si pět největších chyb, kterých se s kamarády můžete dopustit.

1. Budete na nich závislí

Jak jsem psal o tom začátečníkovi výše, je to hloupost. Kdybych měl projekt, který by zadarmo spravoval nějaký můj kamarád, ani bych tomu neplánoval budoucnost. Je mi jasné, že to dříve či později skončí. Co tomu kamarádovi brání v tom, aby se na projekt vykašlal? Co budete dělat, až to kamaráda přestane bavit? Co, když se mu něco stane? Máte nějakou náhradu, máte plán B?

Váš projekt by měl být závislý jen na vás. Snažte se eliminovat jakákoliv další rizika. Pokud se jedná o magazín (jako v tomto případě),  budujte zálohy, nechte si napsat články dopředu, ať při případném ukončení spolupráce nemáte den na nalezení náhrady.

2. Svěříte se jim se vším

Budete se hodně smát, když vám řeknu, že s jedním z těch kamarádu, s nimiž jsem do projektu šel, jsem měl podepsanou smlouvu, která mimo jiné obsahovala i mlčenlivost? Je to tak. Kamarád se totiž dostal k informací, které jsem nechtěl šířit. Byly to pro projekt i pro mne důležité informace a já chtěl mít klidné spaní. Vyřešil jsem to jedním podpisem a po půl roce, kdy jsme se s kamarádem na pár věcech neshodli a on mě neváhal pomluvit celému okolí, jsem si mnul ruce, že jsem mu alespoň v tomto ohledu mohl zavřít ústa.

Pokud podnikáte s kamarádem, máte tendenci prozrazovat věci, které byste cizímu člověku neřekli. Neudělejte tu chybu a nepodceňujte i toto riziko.

3. Budete to brát s humorem

I v byznysu musí být sranda, ale vše má své hranice. Setkáte se se záležitostmi, které se prostě musí brát vážně a sranda jde pryč. Když se o svých projektech bavím s „cizími“ lidmi, k nimž mám jen pracovní vztah, připadají mi naše diskuze daleko formálnější a věcnější. Řeší se mi to prostě lépe…

S kamarády to takové nebylo. Dokázali jsme se vždy o projektu bavit jen chvíli, poté se řeč přesunula ke škole, babám, dnešnímu hokeji a podobně. Na konci jsem zjistil, že se zase nic nevyřešilo.

4. Ztratíte kamaráda

Možná největší problém. Romanticky řečeno, přátelství a láska je nad podnikání. Každý si udělejme názor vlastní, ale jedno je jasné. Jakmile se začnete rozcházet v názorech na klíčové věci, pravděpodobně to povede i ke konci přátelství. Předpokládám, že byste do projektu nešli s někým, komu nevěříte a kdo váš přítel opravdu není (i když to si trochu protiřečím s bodem 2). V takovém případě je dvojnásobná škoda, když podobného přítele ztratíte.

K tomu se váže i rozdělení, kdo má na projektu jaký podíl. Pokud by se v něm totiž (nedejbože) začaly točit nějaké větší peníze, začne tahanice, a to už tuplem nekončí dobře. Zajímavě se o tom rozepsal i Honza v tomto článku.

5. Nebudete šéf

Tohle bude egoistické, ale je to taky problém. V týmu lidí, kteří pro vás pracují, musíte mít jako lídr nějaký respekt, autoritu a sílu slova. Musíte být prostě šéf, protože vy určujete, jak se projekt bude vyvíjet. Vy platíte a vy říkáte, jak se bude pokračovat a co je špatně. Na vás to všechno stojí a jedině vy musíte mít poslední slovo. Ukažte mi kamaráda, u kterého si můžete hrát na šéfa.

Dokázat vést svůj tým je velmi těžké. Já se ten svůj snažím vést v přátelské náladě, tykáme si, klábosíme i o nepracovních věcech, bavíme se. Když ale dojde na ta klíčová rozhodnutí, chci to rozseknout sám. Tak jako asi každý podnikatel…

Je rozdíl, když začnete podnikat s někým, kdo už podniká. Když se stanete jeho partnerem, společníkem. Nemá to nic společného s kamarádem, který je do projektu zpočátku zapálený a po čase odpadne. V obou situacích panují naprosto odlišná pravidla, a to je důležité si uvědomit. Kamarád ze školy není obchodní partner.

Jaké máte s podnikáním s kamarády zkušenosti vy?

8. 10. 2012

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?