Jiří Rostecký

22 věcí, které si přeji v roce 2014

30. 12. 2013

V Rumunsku na Nový rok lidé dodržují zvyky, které jim mají přinášet štěstí. Bulhaři zase vyhánějí zlé moci a tancují ve strašidelných kostýmech. V Řecku místo ohňostrojů často hrají karetní hry a Španělé o půlnoci pojídají zrnka vína. Korejci si při východu slunce něco přejí a Tibeťané se hlukem a petardami snaží odehnat zlé duchy. Silvestr se všude slaví jinak. Důležité ale je, jak jej oslavíte vy.

Řada z nás konec uplynulého roku a příchod nového považuje za příležitost k neomezeným radovánkám a zábavě bez hranic. Jiní v něm vidí šanci něco změnit, něco si přát a něčemu se v následujících měsících už vyvarovat. Jsou i tací, co zase nevidí v různých předsevzetích smysl a přelom roků vůbec nevnímají. Ať už se k tomu všemu stavíme jakkoliv, je to možná vhodná doba zamyslet se nad svým životem a do nového roku vykročit tou pravou nohou.

Viděl jsem už několik článků, statusů či tweetů o tom, co kdo chce v novém roce stihnout, změnit či dokázat. Je to vždy velice zajímavé čtení a ano, i já mám řadu plánů a vizí, jichž bych chtěl dosáhnout. Na druhou stranu ale vím, že se věci vyvíjí velmi rychle a nemá tak cenu složitě plánovat. Na začátku uplynulého roku jsem nevěděl, že založím vlastní firmu, potkám řadu nových super lidí a navštívím místa, jež se mi zatím navštívit nepovedlo. Moje plány byly zcela jiné, přesto rok 2013 hodnotím jako jeden z těch nejlepších.

V Mexiku lidé věří, že pokud u sebe na Silvestra budou mít kufr, budou mít v nadcházejícím roce šanci hodně cestovat. Asi svůj kufr také neopustím, protože vidím krásu nejen v poznávání nových krajin, ale zejména v poznávání nových lidí. Co si ale přeji vůbec nejvíce, je něco zcela jiného, co bych shrnul do několika bodů:

 1. Přeji si, abych se pohyboval jen mezi pozitivně naladěnými lidmi s chutí něco dělat.
 2. Přeji si, abych potkával jen ty, co se zbytečně nebojí změn a rádi třeba i zariskují.
 3. Přeji si, aby lidé byli méně nedůvěřivý, více přátelští a celkově tak trochu víc free.
 4. Přeji si, aby každý spíš než do prdele poslal jiné k lepším výsledkům, tedy abychom kritizovali věcně, objektivně a slušně.
 5. Přeji si, aby lidé řešili problémy, neshody či cokoliv podobného v klidu, rozumně a bez ukvapených závěrů.
 6. Přeji si, aby lidé nad svými názory přemýšleli o pár vteřin déle.
 7. Přeji si, aby lidé zvážili, zda musí všem sdělovat všechny své názory.
 8. Přeji si, aby lidé tolerovali druhé a aby bylo méně těch, co toleranci neznají.
 9. Přeji si, abychom se naučili chválit a ne jen hanit.
 10. Přeji si, aby lidé dotahovali věci do konce.
 11. Přeji si, abychom se naučili přiznat svou úroveň a nehráli si na něco, čím nejsme, a nemátli tak ostatní.
 12. Přeji si, aby za nás nemluvila naše ega.
 13. Přeji si, abychom dokázali přiznávat chyby, které děláme všichni a které nám mohou pomoci.
 14. Přeji si, abychom společně sdíleli zajímavé myšlenky, zkušenosti, rady a podobně.
 15. Přeji si, abychom i přesto znali své hranice a věděli, co už není naše věc.
 16. Přeji si, abychom konkurenci nebrali jako zlo, ale naopak abychom hledali cesty, jak se vzájemně podpořit a pomáhat si.
 17. Přeji si, abychom zapomněli na „ne“ a zkusili místo toho „možná“.
 18. Přeji si, aby jedni nebrzdili druhé.
 19. Přeji si, abychom něco neodsuzovali dříve, než to otestujeme.
 20. Přeji si, abychom dělali to, co chceme.
 21. Přeji si, abychom to dělali poctivě, zvláště pokud to děláme pro druhé.
 22. Přeji si, abychom neztráceli naději, víru v lepší zítřek, ale především, abychom si uvědomili, že to, jakým směrem se ze současné situace posuneme, je jen a jedině na nás.

Je to těžké, je to naivní a možná je to trochu dětinské. Hodně z toho je navíc těžko zrealizovatelné, ale já se to snažím dodržovat. Věřím, že kdybychom to dodržovali všichni, bylo by na světě hned o trochu lépe a naše práce by se rozvíjela rychleji.

Za uplynulý rok jsem zjistil, že největší brzdou jsou pro mě jiní lidé. Ti, co svou práci flákají. Ti, co mají tendenci si do vás kopnout, aniž byste jim něco udělali. Ti, co si myslí, jakými jsou profesionály, i když je opak pravdou. Ti, co mají potřebu hodnotit vaši práci, aniž by ji vůbec viděli. A především ti, co se bojí změn, nechtějí věci měnit, nedotahují práci do konce a chtějí stát na místě.

Všichni jsou takoví, jací jsou. A můžou takovými být i nadále. Je to na nich, někomu to asi vyhovuje. Já se ale takových lidí chci v nadcházejícím roce vyvarovat.

30. 12. 2013

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?