Jiří Rostecký

2019. Rok přátelství

13. 1. 2020

Posledních 5 let vždy touto dobou vydávám článek, ve kterém s vámi sdílím moje největší zkušenosti za poslední rok. Stala se z toho taková moje tradice, která mi pomáhá zrekapitulovat si moji práci, připomenout si mou cestu v uplynulých letech, ale současně vám i ukázat, na čem jsem pracoval a jak to nakonec dopadlo.

Rok 2019 pro mě byl naprosto výjimečný. Stalo se toho v něm tolik, že by to vydalo v podstatě na knihu, a tak jsem pro vás vybral několik nejzajímavějších událostí a zkušeností, které jsem zažil a díky kterým pro mě byl uplynulý rok jedinečný. Tady jsou…

Vítězství v soutěžích

Hned zkraje roku jsem dostal zprávu od šéfredaktora českého Forbesu Petra Šimůnka, že mě redakce zařadila do prestižního žebříčku 30pod30. V něm se dříve umístilo mnoho významných osobností. A najednou jsem mezi nimi měl být i já.

Dodnes si pamatuji, co se dělo, když Forbes žebříček zveřejnil. Bylo to v den, ve kterém jsem pořádal Freelance Klub. Můj mobil se od rána v podstatě nezastavil. Chodily mi stovky reakcí na všech sociálních sítích, e-mailu, do SMS a na další místa. Gratulovali mi lidé, které jsem vůbec neznal a nikdy o nich neslyšel. Bylo to krásné, ale já byl celý den v obrovských nervech, protože jsem tolik reakcí vůbec nečekal.

Karel Novotný a Jiří Rostecký

Tak přesně tady to bylo oficiální. Forbes se mnou ve 30pod30 vyšel. A já moderoval Freelance Klub s Karlem Novotným. | Foto: Jirka Chomát

Rok 2019 přinesl i další ocenění. MladýPodnikatel.cz vyhrál cenu za nejlepší český podcast o byznysu, kterou uděluje Youradio. Já se zase podruhé umístil ve finálovém výběru Osobností digitálního marketingu WebTop100.

Všechny tyto úspěchy mi udělaly velkou radost. Na konci roku se mě Forbes zeptal, jaké mám předsevzetí pro letošek. Mám jich spoustu, ale jedno z nejdůležitějších je, abych i přes všechny úspěchy a všechna ta ocenění nezapomněl na to, kdo jsem – obyčejný člověk jako kdokoliv jiný. V určité velmi malé bublině jsem možná pro někoho zajímavý a úspěšný, ale mimo ni moje úspěchy vůbec nic neznamenají. Když z té bubliny vystoupím, lidé většinou vůbec neví, co to je 30pod30, WebTop100 nebo jak si naladit podcast. Proto si všech ocenění nesmírně vážím, ale nechci zapomenout na to, že jimi práce nekončí, ale teprve začíná.

19 konferencí

Ještě před rokem a půl byl MladýPodnikatel.cz web a podcast plný rozhovorů. Dnes je mnohem víc. Jen v roce 2019 jsem uspořádal 19 konferencí pro podnikatele z řad zakladatelů a šéfů e-shopů, freelancerů a dalších. Kolem MladýPodnikatel.cz tak vznikly úžasné komunity lidí, kteří se pravidelně scházejí off-line, sdílí spolu své zkušenosti a pomáhají si růst.

Martin Rozhoň a Jiří Rostecký

Jedno ze setkání E-shop Klubu. Hlavním hostem Martin Rozhoň. | Foto: Jirka Chomát

Mezi nejúspěšnější konference patřilo například setkání v Alza.cz, s Martinem Rozhoněm nebo naše návštěva ve Footshopu.

Setkání v Alze. Hlavními hosty byli Tomáš Havryluk a Jan Sadílek. | Foto: Jirka Chomát

Nebylo to ale vždy jen o nabitých sálech plných lidí. Když jsem začínal akce pořádat, řekl jsem si, že nechci jít cestou kvantity, ale kvality. Množství lidí jsem tak vyměnil za budování úzké komunity podobně smýšlejících a podnikajících lidí. Proto moje akce záměrně nemají stovky účastníků na každém setkání, ale pouze desítky vybraných podnikatelů, kteří mají podobné byznysy. Díky tomu vzniká mnohem efektivnější výměna zkušeností a know-how.

Setkání ve Footshopu. Hlavními hosty Peter Hajduček a Peter Topor. | Foto: Jirka Chomát

Tehdy na začátku jsem ale nečekal, že můj záměr o kvalitě místo kvantity projde velkou prověrkou. Na dvě akce se přihlásilo jen 5 lidí a já tak stál před otázkou, zda je uspořádat, nebo zrušit. Protože jsem si ale řekl, že akce dělám pro lidi a chci, aby si z nich odnesli co nejvíce, akce jsem nezrušil, zadotoval je a těch přihlášené účastníky nezklamal. Přiznám se, že mi to udělalo velkou radost.

Některé akce mají nízký počet účastníků. Přesto je nikdy neruším. | Foto: Jirka Chomát

Více než 150 rozhovorů

Rok 2019 pro mě znamenal spoustu natáčení. Vzniklo v něm přes 150 videorozhovorů, mezi kterými najdete rozhovory s významnými známými hosty, ale i s naprosto neznámými drahokamy, jak říkám lidem, o kterých sice vůbec nic nevíme, ale kteří nám mohou předat mnohem víc než leckterá celebrita.

Zde jsem pro vás vybral několik epizod, které si rozhodně doporučuji poslechnout:

Celého MladýPodnikatel.cz dělám stále sám. Nemám žádné zaměstnance, a proto mě letošek výrazně vyškolil v efektivitě a nastavení procesů tak, abych v jednom člověku zvládal za rok natočit 150 rozhovorů, uspořádat 19 konferencí, řešit obchod, marketing, vývoj a mnoho dalšího. Mohu prozradit, že se to povedlo. Rok 2019 pro mě znamenal i obrovské zpomalení, co se mého pracovního tempa týče. Mám mnohem více volna, každý týden mám 2 až 3 volné dny, nepracuji večer a mnohem více se věnuji sám sobě, osobnímu životu, pohybu a sebevzdělávání.

Desítky přečtených knih

Já vlastně nevím, kolik jsem letos přečetl knih. Spoustu jsem jen rozečetl nebo si přečetl jen jejich části. Další knihy jsem zase podrobně studoval a dělal z nich dlouhé výpisky. Čtu v podstatě každý den. Rozhodně mi rukami jen za letošek prošly desítky knih, což je nejvíce v mém životě.

Zde jsou knihy, které mě zaujaly nejvíce:

  • Vishen Lakhiani – Kód k výjimečnosti
  • Ricard Matthieu – Kniha o štěstí
  • Douglas Abrams, Jeho svatost Dalajlama XIV., Desmond Tutu – Kniha radosti
  • Richard Branson – Virgin: Hledání sebe sama
  • Bob Kartous – No Future

Čtení zdaleka není jediný způsob, jakým se sebevzdělávám. Vytvořil jsem si skupiny lidí, se kterými si sdílíme nové informace, postřehy a zkušenosti. Baví mě využívat technologie (včetně sociálních sítí) právě ke sdílení know-how a informací, které mě nějak rozvíjí. Líbí se mi na tom i to, že je mohu sdílet s mnohem zkušenějšími lidmi, ale současně je předávat i těm, co teprve začínají.

Přednášky na školách

V loňském roce jsem před studenty přednášel méně než v roce 2018. Nenavštívil jsem žádnou střední školu, což mě upřímně mrzí. Místo toho jsem měl ale možnost dvakrát přednášet pro studenty na pražské VŠE (z čehož jedna přednáška byla pro cca 200 studentů) a jednou na Univerzitě Karlově. Přednášet jsem mohl také pro několik neziskovek.

Přednáška pro dobročinný projekt Tvoje šance. | Foto: Tvoje šance

Do roku 2020 mám cíl podobných přednášek uskutečnit ještě více. Baví mě to. Mám obrovskou radost, když mohu své zkušenosti předávat ostatním a pomáhat jim růst.

Další přednáška. Pro neziskovku Nadání a dovednosti.

Mnoho studentů se na mě posléze obrací s prosbami o radu či kontakty. S mnohými se i měsíce po přednášce pravidelně scházím a s některými jsme se stali dobrými přáteli.

Společně s ČTK se nám povedlo rozjet projekt pro studenty, kteří by rádi svou kariéru spojili se žurnalistikou. Naším cílem bylo předat jim co nejvíce zkušeností ostřílených novinářů a pomoci jim získat informace, díky kterým svou kariéru rozjedou lépe, snadněji a rychleji. Uspořádali jsme několik setkání, na kterých jsem moderoval rozhovor třeba s Martinem Veselovským, Jaroslavem Kmentou a s dalšími. Projekt funguje dodnes, ale z časových důvodů už jej já nemoderuji.

Setkání s Martinem Veselovským. | Foto: ČTK

Pokud chcete, abych třeba přijel i na vaši školu či do vaší neziskovky, neváhejte mi napsat.

S Petrem Andrýskem ze Socialsharks a Jardou Vidimem z eVisions.cz jsme kriminálce pomáhali s kampaní proti on-line sexuálnímu zneužívání dětí.

Konzultační byznys

Díky mé práci mám vhled do stovek firem, tisíce kontaktů a samozřejmě i mnoho vlastních praktických zkušeností s budováním byznysu. V uplynulých letech jsem mnoha firmám pomáhal a své zkušenosti a kontakty s nimi sdílel. Letos jsem si poprvé uvědomil, že moje hodnota pro ně je tak vysoká, že je chyba, když si za to nenechám zaplatit.

A tak jsem začal nabízet placené konzultace. Firmy si mne nejčastěji najímaly na pomoc s nastavením obchodní strategie, hledáním investora, výběrem lidí, marketingem a obsahovou strategií či jen s osobním rozvojem svých šéfů či zaměstnanců. Byla to super zkušenost a zatím nemám žádnou negativní referenci.

Nicméně rychle jsem si uvědomil, že sedět celý den na židli a poskytovat konzultace není to, čím chci trávit svůj den. Baví mě tvořit obsah, inspirovat větší množství lidí a něco budovat. Po dni plném konzultací jsem byl rychle unavený a vyčerpaný. Neměl jsem z toho dobrý pocit, a tak jsem s tím přestal. Placené konzultace dnes nabízím jen ve velmi omezené míře. Klienty si pečlivě vybírám, ale zato se jim věnuji s takovou vervou, že mi občas přijde, že jejich byznys budujeme opravdu společně.

Přátelství

Rok 2019 pro mě byl po osobní i pracovní stránce nejúspěšnějším rokem mého života. Byla to opravdu jízda a já na ni moc rád vzpomínám. Přesto to byl i rok, ve kterém jsem si prošel mým nejhorším obdobím. Byl jsem naprosto na dně, ztratil jsem veškerou energii a několik týdnů v podstatě nefungoval. Bylo to tak těžké, že jsem myslel, že to nezvládnu.

V té době jsem získal jednu z nejcennějších lekcí, jaké se mi kdy dostalo. Zjistil jsem, jak cenné je přátelství.

Přátelé jsou ti lidé, na které nemáme čas. Máme hodně práce a máme taky svoje partnery a rodiny. Chceme se hýbat, mít vlastní koníčky a spoustu dalších věcí, které prostě berou čas, a tak ho na přátele moc nezbývá. Je zajímavé sledovat, kolik lidí různého věku nemá moc skutečných přátel a vztahy s nimi nijak nerozvíjí. Přátelství se zkrátka tolik nenosí.

Když mi ale bylo nejhůř, začal jsem si uvědomovat, kolik skutečných přátel kolem sebe mám a jak jsou skvělí. Pomohli mi vstát zase na vlastní nohy, překonat ty nejhorší překážky a změnit mi myšlenky, když jsem to nejvíce potřeboval. Zjistil jsem, že mám úžasné přátelé, aniž bych si to do té doby uvědomoval. I díky nim jsem dnes za to těžké období nesmírně vděčný a vím, že mě udělalo mnohem lepším a silnějším.

V roce 2018 jsem se co nejvíce zaměřil na inspirování lidí. Proto jsem jej ve svém článku nazval Rokem inspirace. Loňské zkušenosti pro mě byly tak důležité, že právě díky mým přátelům si rok 2019 nezaslouží jiný název než Rok přátelství.


Moc děkuji vám všem za to, že mě sledujete a podporujete v mé práci. Mým snem je pomáhat lidem v jejich růstu a hledání štěstí. Děkuji tedy za všechny zprávy, které mi píšete a ve kterých se mnou sdílíte své příběhy. Jste pro mě velkou inspirací a motivací do další práce. Užijte si rok 2020 a u dalších článků, videí a podcastů zase na viděnou.

PS: Tady jsou některé z vašich zpráv z posledních týdnů:


Podívejte se na rozhovor, který se mnou natočil Martin Fuks:

Rozhovor najdete i jako audio v mém podcastu.

13. 1. 2020

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?