Jiří Rostecký

2 příběhy. Který je úspěšnější?

23. 6. 2022

Jiří Rostecký

Foto: Michaela Vávrová

Znám člověka, co vybudoval obrovskou firmu. A znám člověka, co nevybudoval nic, ale dokázal si najít ženu, založit s ní rodinu a dnes vychovávat úžasné děti.

Oba dva jsou pro mě úspěšní. Povím vám proč.

Každý z nás začíná jinde. Máme odlišné podmínky. Někteří z nás měli skvělé rodiče, co je podporovali a naučili návykům, které nám pomohly se v životě snadno a rychle prosadit. Jiní takové rodiče neměli, naopak jimi byli často podceňováni, shazováni a demotivováni.

Někteří z nás měli štěstí na své okolí. Už na škole jsem byli hvězdy a v kolektivu jsme se rychle dokázali prosadit. Jiným to nešlo. Byli outsideři, prošli si šikanou a ostatních se báli.

Někteří z nás potkali toho pravého partnera. Člověka, který stojí při nich, podporuje je a se kterým mohou sdílet svůj život. Jiní takového člověka nepotkali a na svůj život jsou sami. Nebo dokonce potkali někoho, kdo je naopak srazil na kolena.

Každý z nás má zcela odlišný příběh. Moje zkušenost s tisícovkami úspěšných lidí je taková, že každý z nich pochází z jiného prostředí a jiných podmínek. Startovní čára každého z nás se nachází jinde a není pravda, že dosáhnout úspěchu je pro každého stejně těžké. Není. Každému z nás život nadělil jiné podmínky, předpoklady a překážky, které více či méně určí, čím se staneme a čeho dosáhneme.

Velmi mě inspirují lidé, co dokázali překonat psychické či fyzické nemoci. Co porazili úzkosti a deprese. Co se zvládli dostat z velmi špatných vztahů. Co dokázali překročit stín svých rodičů. Co dokázali utnout něco ve své rodové linii a začít to dělat lépe. Co mají za sebou závislosti, těžké rozchody, kterým někdo ublížil, něco se jim stalo a oni to zvládli překonat.

Hrdinové nejsou jen ti, co vybudovali něco velkého a jsou jakože úspěšní. Úspěšný/á jsi i ty. Za to všechno, co jsi musel/a zvládnout a překonat. Nebylo to snadné. A možná nemáš miliardovou firmu, statisíce followerů a nezvou tě do rozhovorů. Ale jsi inspirací. Možná pro tvé děti. Pro tvou rodinu. Pro tvé přátele. Nebo prostě jen pro sebe, což je nakonec nejdůležitější.

Ale jsi inspirací. A úplně to stačí.

Ten první člověk vybudoval obrovskou firmu. Představ si, jak náročnou cestu musel ujít a co všechno tomu musel dát. Ten druhý má dnes manželku a děti. Celý život byl outsider, co si nevěřil, trpěl úzkostmi a vztahy v podstatě neměl. Představ si, co všechno musel udělat on, jak na sobě musel zamakat a co musel překonat, aby dneska byl tam, kde je. A teď mi řekni, že jeden dokázal víc než ten druhý.

23. 6. 2022

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?