Jiří Rostecký

Můj rok 2016

29. 12. 2016

Rok 2016 byl v mém podnikání rozhodně nejproduktivnějším rokem, jaký jsem kdy zažil. Prošel jsem v něm výraznou změnu – skončil jsem se všemi svými aktivitami a začal se naplno věnovat Mladému podnikateli. A za rok se povedlo vytvořit největší český videocast a podcast o marketingu a podnikání. Pojďme ale postupně.

Je pro mě dost náročné psát shrnutí uplynulého roku, když na přelomu každého měsíce můžete číst měsíční report. Tady jsou:

Leden 2016 Únor 2016 Březen 2016
Duben 2016 Květen 2016 Červen 2016
Červenec 2016 Srpen 2016 Září 2016
Říjen 2016 Listopad 2016 Prosinec stihnu ještě letos!

V těchto reportech jsem pravidelně psal o tom, co se na Mladém podnikateli změnilo a jak se postupně vyvíjí. Zjistil jsem, že se pro mnoho lidí staly pravidelnou inspirací a motivací do další práce. Tak snad v nich najdete něco zajímavého i vy. 🙂

Rok 2016 pro MladýPodnikatel.cz

Plný fokus na jeden projekt samozřejmě přinese okamžité, ale i dlouhodobé výsledky. Shrňme, co se letos stalo na Mladém podnikateli:

 • Bylo vydáno celkem 89 videorozhovorů a podcastů s podnikateli, marketéry a různými specialisty.
 • Dva na sobě nezávislí lidé moji tvorbu podpořili částkou 10 000 Kč každý. Byla to pro mne velká motivace do další tvorby a pomohla mi investovat do rozvoje projektu.
 • Spustilo se nové studio. Hledání vhodných prostor trvalo několik měsíců. Jak studio vypadá, najdete v tomto článku. Obrovsky mi v tom pomohla mamka. Bez ní by dnes Mladý podnikatel nefungoval. 🙂
 • Postupně se zlepšovala kvalita obrazu a zvuku videorozhovorů. Do roku 2017 mám za cíl posunout ji zase o level dál, s čímž se pojí poměrně vysoká investice do nové natáčecí techniky.
 • Web se přesunul na HTTPS, rekonstrukcí prošla úvodní strana webu, kosmetické změny jste mohli vidět v detailech článků a na webu se různě pracuje s novými reklamními formáty. Také jsme nasadili pokročilejší analytiku.
 • Mladý podnikatel byl mediálním partnerem mnoha akcí – např. ShopCampu, různých barcampů apod. Rozhovory se natáčely na Eshopistovi, ShopCampu a MarketingOnu.

V roce 2015 Mladý podnikatel příliš peněz nevydělával. Letos obratově vyrostl o stovky procent (ale víme, jak snadno se roste z „nuly“). Důležité pro mne je, že jsem se mu celý rok mohl věnovat naplno, investovat jak do něj, tak do sebe, držet projekt v zelených číslech, vytvořit si finanční polštář do budoucna a hlavně se jeho tvorbou bavit. 🙂

Tvorba pro ostatní

Ačkoliv jsem se začal fokusovat jen na jeden projekt, objevilo se kolem něj mnoho dalších aktivit, které s ním souvisí a z nějakého důvodu mi dávaly smysl. Tady jsou:

 • Moje služby natáčení videí poptal server Peníze.cz. Natočil jsem pro něj zatím kolem 10 rozhovorů, které jsou délkou kratší a mají za cíl představit finanční startupy. Spolupráce je pro mne jednak diverzifikací příjmu, zároveň ale i zdrojem nových zkušeností a kontaktů. Moc mě to baví.

 • Stejné služby poptal i server Hiri.cz, pro který jsem zatím natočil jen 2 rozhovory, pravděpodobně se ale brzy natočí další. Příjmy z obou spoluprací zatím tvoří malé procento celkového příjmu, ale kdoví, kam se rozrostou.
 • S nabídkami totiž přišlo už několik firem a vydavatelství, které by chtěly, abych pro ně natáčel rozhovory. Uvidíme, kam jednání dojdou. Určitě se nebráním novým výzvám a zkušenostem, a pokud se ozve někdo, kdo mě skutečně zaujme, a uvidím, že se prací s ním mohu posunout dopředu, rád do toho půjdu.
 • Pro Eshopistu jsem natočil několik videí, pro Shopcamp také a natáčel jsem i na MarketingOnu.


Tvorba pro ostatní mě baví. Vybírám si jen to, co mi dává smysl v rámci vlastního rozvoje – třeba si mohu vyzkoušet nová témata, formáty, poznat novou komunitu lidí apod.

Já v médiích a na internetu

Benefity fokusu na Mladého podnikatele letos spočívaly i v zájmu médií a různých webových a dalších projektů:

jiri-rostecky-mam

Tak jasně, že člověku zvedne náladu, když je na jedné stránce s DVTV 🙂

MladýPodnikatel.cz

Mladý podnikatel se také dostává do různých newsletterů. Třeba do videonewsletteru Shopsysu nebo do newsletteru Petry Mikuláškové, firmy 3IT nebo APEKu.

Další aktivity:

Jak jsem už psal výše, ty jsem postupně ukončoval/prodával. Nejvýraznější byl asi prodej iParťáka a projektů kolem něj. Byl to můj první prodej firmy a dalo mi to spoustu zkušeností.

Letos jsem měl možnost vstoupit do 2 projektů. Nakonec jsem z toho vycouval, protože jsem se chtěl věnovat Mladému podnikateli.

Jiří Rostecký

Díky Lence Holubové jsem mohl přednášet v prostorech Evropské komise ČR, a to v rámci konference uspořádané neziskovou organizací Seppia a programu Erasmus+ pro studenty, kteří by chtěli začít podnikat.

Začal jsem ale bezplatně pomáhat několika lidem s jejich projekty. Baví mě sledovat, jak se posunují. Dost často je pro mě pomoc jen maličkostí – mám třeba stovky kontaktů na různé lidi a mohu je snadno s někým propojit. Klube se pár opravdu zajímavých věcí, tak doufám, že s nimi brzy budu moci natočit rozhovor.

Rád bych se více věnoval i dobročinným projektům. Něco se v tomto ohledu chystá a brzy to spustím. Věřím tomu, že každý, kdo může, by měl nějak pomáhat. A já chci využít toho, co mám a co umím, a pomoci také.

Osobní rozvoj:

Letos jsem hodně makal i na sobě:

 • Vidím hafo chyb v tom, jak moderuji rozhovory. Letos jsem natočil přes 100 rozhovorů a vidím v nich velký progres, zároveň ale i spoustu nedostatků. Některé rozhovory se mi fakt nepovedly, mohl jsem je vést lépe a nevzniklo z nich to, co jsem chtěl. Neustále si hraji s tím, jak se na rozhovory připravovat a jak je lépe vést. Snad se v tom ještě o kus posunu.
 • Makal jsem i na zdraví. Začal jsem zdravěji jíst a více se hýbat. Také si dělám více volného času, abych dny netrávil jen prací.
 • Poznávám spoustu nových lidí. Rád se setkávám s fanoušky Mladého podnikatele nebo prostě jen s lidmi, na které jsem na internetu narazil a kteří mě zaujali.
patrik-gajdos-jiri-rostecky

Jedním ze skalních fandů je Patrik Gajdoš. Letos třeba rozjel skvělý blog o blogování, super články chystá i na Mladého podnikatele a se mnou vytvořil tento rozhovor.

Největší faily:

Je zbytečné psát o mých letošních největších failech. Protože jsem procházel tak velkou změnou v podnikání, kdy jsem nějaký čas byl krutě v mínusu a nevěděl, jak dál (hodně jsem o tom psal zde), tak jsem chyb nasekal spoustu. Zde je pár nových ponaučení:

 • Opět jsem věřil různých odborníkům a specialistům, kteří mi radili s mojí tvorbou. Nakonec byly jejich rady většinou naprosto k ničemu a stejně jsem si poradil sám. Bohužel.
 • Část roku (a roků předtím) jsem věnoval sociálním sítím a sledováním jiných lidí (což zní strašně, ale dělá to dnes skoro každý). Promarnil jsem tím spoustu času. Hloupé, většinou naprosto mylné, debaty, za vlasy přitažené názory a problémy 1. světa, které řeší tak maximálně jejich autor. Rozhodl jsem se s tím skončit a úplně se od toho distancovat. Na mobilu nemám aplikaci Facebooku a Twitteru, nezobrazuje se timeline na Facebooku a sleduji jen to, co je pro mě důležité.
 • S tím souvisí i to, že jsem v minulosti měl chuť na sociálních sítích o všem diskutovat. Něco se mi nelíbilo, tak jsem o tom napsal. Něco mě zajímalo, tak jsem o tom napsal. Někdo jiný něco napsal a já mu musel říct svůj názor. Toho času, co jsem takto promrhal! Už to nedělám, v podstatě na nic nereaguji, jen ve výjimečných případech nebo když se to týká přímo mě.
 • Když děláte projekt, kde jste vy sami hodně vidět jako já ve videích, nemine vás „kritika“. Uvozovky používám schválně, protože jsme se letos setkal např. s osobními útoky na sociálních sítích, tvrdými hejty všeho, co dělám, apod. Nebylo na tom nic přínosného. Začátkem roku jsem si to hodně připouštěl. V takové míře to pro mě bylo nové. Byla to chyba a dnes už to neřeším.
 • Pustil jsem se do spolupráce s mnoha lidmi, se kterými jsem reálně spolupracovat nechtěl. Vzalo mi to většinou dost energie. Proto jsem postupem času začal podobné spolupráce odmítat. Vydělal bych více peněz, ale neměl bych z nich radost.
 • Snažil jsem se vše dělat dokonale. Byl jsem puntičkář. Mít skvělé studio, krásný ostrý obraz atd. Chci to i dnes, ale v určité fázi to prostě není důležité, protože proto vás lidé nesledují. Ti chtěji dobrý obsah. Ten musí být prioritou. Na všem ostatním můžete (a já budu) pracovat postupně.
nove-vybaveni

Takhle to vypadalo, když mi dorazila nová natáčecí technika. Musel jsem se s ní rychle naučit pracovat. Psal jsem o tom zde.

Plány do roku 2017:

Mám spoustu plánů do následujícího roku. Tady je pár z nich:

 • Chtěl bych zkusit rozhovory i mimo marketing a podnikání. Baví mě lidské příběhy, jejich postoje a způsoby uvažování. Hodně bych si přál rozjet všeobecněji zaměřený videocast/podcast a vytvořit na něm rozhovory, které na českém internetu (zatím) nenajdete.
 • Zlepším se v moderování rozhovorů. Chci je praktičtější, zajímavější a více „na komoru“. Mým odhadem v roce 2017 začne min. 6 lidí/firem natáčet videorozhovory, které se mohou krýt s těmi mými. Já mám 2 roky zkušeností k dobru a odlišit se mohu primárně kvalitou rozhovorů.
 • Pracovat budu i na svém osobním brandu. Uvědomuji si, že důležitější je pro mne brand „Jiří Rostecký“ než „MladýPodnikatel.cz“. Nejsem zatím rozhodnut ani o tom, zda web nepřejmenovat, protože obsahu ryze pro mladé na něm zase tolik není a podle statistik jej ani úplně nejmladší lidé nesledují (primárně to jsou podnikatelé, e-shopaři, freelanceři, marketéři apod.).
 • Jak už jsem nastínil, budu věnovat více času charitě a různým dobročinným projektům.
 • Z hlediska monetizace chci inzerentům nabídnout nové formáty, které budou zajímavé a hodnotné primárně pro uživatele. Chci s inzerenty tvořit obsah, který podpoří jejich brand, ale který budou uživatelé milovat. Změnami projdou i bannerové plochy.
 • Chci do mých rozhovorů přivést známější lidi. Mám seznam spousty zvučných jmen lidí, kteří mě velmi inspirují. Chci s nimi natočit rozhovor a předat tu inspiraci dál. Zároveň ale nechci zapomenout na hosty, které možná nikdo nezná, ale kteří mohou inspirace předat možná ještě víc.
Petr Hložek

Petra hodně lidí neznalo. Díky jeho rozhovoru se to ale změnilo.

 • Jako každý rok chci přečíst více knih, článků a zlepšit se v angličtině. Ok, jako každý rok v tomhle trochu selhávám, ale nahrazuji to praktickými zkušenostmi. 🙂
 • A taky se v roce 2017 musím rozhodnout, zda chci k sobě přidat prvního parťáka, co bude Mladého podnikatele dělat se mnou, pokračovat v příjemné vlně one-man-show nebo se třeba spojit s někým, kdo má podobnou vizi a podobné smýšlení jako já.

Co další cíle? Je jich spousta. Mám řadu cílů v rámci osobního rozvoje, tvorby obsahu, monetizace webu, marketingu atd. Za ty roky jsem ale zjistil, že cíle se postupně mění. Zatím vždy jsem většinu novoročních cílů nesplnil, ale nahradil je jinými, většinou daleko většími cíly, které se splnit povedlo. To, jak uvažuji dnes, vůbec neznamená, že tak budu uvažovat i za několik měsíců. Vše se mění, objevují se nové příležitosti a člověk na ně musí reagovat. Po celou dobu si ale budu uvědomovat, co je pro mě nejlepší, co mi dává dlouhodobý smysl a co mě bude bavit. A za tím se budu snažit jít.

Dělejte to i vy! Znám spoustu lidí, kteří nedělají to, co je baví. Chápu to. Proto se snažím tvořit obsah i pro ně – třeba jak projít faily v podnikání, jak jít na volnou nohu, když musíte platit hypotéku, nebo jak se dostat z dost špatné životní situace.

Užijte si rok 2017 naplno a moc vám děkuji, že jste mě letos sledovali. Snad si vaši pozornost zasloužím i příští rok. 🙂

Pár fotek z letošního roku na závěr:

dan-priban

První rozhovor v roce 2017 bude s Danem Přibáněm. Napsal jsem mu, zda by si na mě udělal čas kdykoliv v roce 2017. Odepsal, že může ideálně hned – před Vánoci. Tak jsme to natočili.

petr-simunek

Šéfredaktor Petr Šimůnek mi do studia přinesl nejnovější, ale i úplně nejstarší český Forbes.

josef-matejka

Josef Matějka, zakladatel CZC.cz, je zatím nejúspěšnější český e-shopař, s jakým jsem natáčel rozhovor. Byl velmi vstřícný.

jiri-rostecky-chomat

Jirka Chomát si před natáčením na MarketingOnu pročítá poznámky. Vzniklo super video.

alza-sleduje

S Alzou jsem letos natočil 3 videa. Dostal jsem plyšového Alzáka. Od té doby je součástí všech natáčení s lidmi z Alzy.

knihovna-prace

Fotka z příprav studia. Knihovna v pozadí nakonec zmizela, protože podle feedbacku uživatelů zbytečně rušila.

kolda

Letos jsem natáčel nejen v Praze, ale i v Brně, v Ostravě a v Pardubicích. Na fotce Kolda fotí natáčení v Plzni.

jiri-rostecky-besteto-foto

Momentka z diskuzního večera v Brně, na který mě pozvalo Besteto.

mladypodnikatelcz-petr-kovacik

Takhle CEO Skrz.cz Petr Kováčik poslouchá moje podcasty. Podobných fotek mi dorazilo více.

jiri-rostecky-kovy

Populární youtuber Kovy. Zatím můj nejmladší host. Rozhovor vyjde v lednu.

jiri-rostecky-hiri

Rozhovory na Hiri.cz postupně vyjdou. Hosty budou specialisté na HR.

petr-novak

Petr Novák mi podepisuje svou Travel Bibli. Rozhovor se, jak jinak, točil kolem digitálního nomádství.

jiri-rostecky-alza

František Hůlka z Alzy si přinesl svou kameru a zaznamenal, jak to ve studiu vypadá v průběhu natáčení.

jiri-rostecky-eshopista

Natáčení na Eshopistovi. Zleva kameraman MF DNES Petr Antalík, já, Jan Šromek ze Slevomatu a Ivča Podoláková z ACOMWARE.

jiri-rostecky-chomat

Kafíčko s Jirkou Chomátem. Za chvíli jsme šli natáčet a ne, nebylo to o mobilech.

petr-jiranek

Některé fotky od fanoušků MP stojí za to!

neporadek

Pár minut před natáčení. Fofry při posledních přípravách.

oplova-rostecky

Malířka na volné noze Doris mi přinesla obraz.

spionazni-technika

Adam Švejda mi zase ukázal špionážní techniku. Vidět to můžete i na videu.

jakub-cizmar-jiri-rostecky

Natáčení na ShopCampu. Hostem Jakub Čižmař.

stare-studio

V této kanceláři, která patří AW-Devu a GetFoundu, jsem natáčel některé rozhovory v době, kdy jsem neměl vlastní studio.

jiri-rostecky-dan-priban

Momentka z natáčení s Danem Přibáněm. 😀 Kontrolujeme, zda vše běží. Dan světla, já kamery.

restaurace

Letos jsem natáčel i v restauraci. Na pozadí bylo okno do kuchyně. Kluci kuchařský z nás měli docela legraci, ale nakonec nám kuchyni podrobně ukázali.

Jiří Rostecký a Alzák

Zatím jsme na to 2. Držte nám palce do nového roku! 🙂

Sledujte moji FB page. Letos se hodně změní 🙂

29. 12. 2016

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?