Jiří Rostecký

Rozhovor pro MF DNES: Jak začít podnikat po škole?

25. 3. 2017

Miloš Lácha mne na Twitteru upozornil na rozhovor v MF Dnes, který se mnou vyšel v příloze Absolvent. Věnuje se podnikání mladých lidí a radí jim, jak začít s vlastním byznysem rovnou po škole.

MladýPodnikatel.cz byl v příloze zařazen i do výběru „webů, kde se dozvíte praktické informace“ (dokonce na prvním místě), což mi udělalo velkou radost.

Publikovat celý článek mi umožnila jeho autorka Iva Peláková z MF DNES. Zobrazit ho celý můžete i zde.

Moje podnikání po škole

Sám jsem podnikat začal hned po maturitě. Dokonce jsem kvůli podnikání nešel ani na vysokou školu, protože jsem měl ambice, které se s dalším studiem neslučovaly. Dneska jsou to asi 4 roky od mé zkoušky dospělosti a za tu dobu jsem se toho naučil opravdu hodně.

Nejdříve jsem začal budovat iParťáka. Tvořili jsme pro klienty weby, psali texty, dělali grafiku. Byla to moje první větší zkušenost s podnikáním a nasekal jsem v ní spoustu chyb. Především mě to brzy přestalo bavit a já zjistil, že tvorba webů na zakázku není práce, která mě vnitřně uspokojuje.

Firmu jsem loni prodal a začal se naplno věnovat Mladému podnikateli, kterého jsem sice založil ještě na střední škole, ale věnoval se mu spíše ve volném čase. Dneska je to můj fulltime job a myslím si, že je to na něm i poznat. Týdně vydávám minimálně 2 většinou skoro hodinové videorozhovory s lidmi z byznysu, marketingu, médií apod.

Myslím si, že začít podnikat v nízkém věku je super. Máte totiž spoustu času a můžete si dovolit chyby. Pravděpodobně nemusíte živit rodinu, netlačí vás hypotéka, nemáte žádné velké závazky apod. Také můžete využít rodinného zázemí. Takže, když vám to zatím nevydělává, máte kde bydlet.

Nejspíš také budete hodně nadšení, protože kdo po škole nezná celý svět a nemá vše krásně nalajnováno? 🙂 Nic to ale nemění na tom, že podnikání je řehole a většina to nezvládne.

Co bych doporučil začátečníkům?

Průběžně na tomto blogu píši svoje zkušenosti a tipy pro ostatní, které určitě budou přínosné pro hodně začátečníků. Také se ptám na začátečnické otázky hostů v mých videorozhovorech. Neexistuje žádný recept na úspěch a i rady zkušenějších mohou být nevhodné a neefektivní, což jsem si potvrdil v praxi mnohokrát. Každý vidíme věci ze svého úhlu pohledu na základě svých zkušeností, a proto se i doporučení mohou lišit.

V článku je třeba zmínka o kurzech podnikání. Po stovkách rozhovorů s podnikateli, ať už před kamerou nebo mimo ni, mi nikdo neřekl, že mu na začátku pomohl nějaký kurz. Spíše jsem se opakovaně setkal s názory, že kurzy podnikání jsou většinou buď extrémně nepraktické, zastaralé nebo příliš bagatelizující a povrchní. A také, že se na nich člověk dozví většinu věcí, které v praxi nikdy nevyužije. Nevím, já žádným neprošel, ale znám lidi, které to zavedlo na hodně špatnou cestu.

Co mi ale lidé opakovaně doporučují a mohu to doporučit i já, jsou následující rady:

Nebát se dělat punk

Zrovna před pár dny jsem natáčel rozhovor o Mixitu a Martin Wallner mi říkal, jak na začátku neměli žádný byznys plán ani hlubší strategii. Dokonce několikrát zaznělo, jak vše dělali „pocitově“. V byrokracii měli klasický začátečnický binec a až s příchodem zkušenějších lidí do firmy začali vše více profesionalizovat.

Něco podobného vám řekne hodně lidí. Prostě to zkuste. Já jsem nikdy nevěděl, jak se mají věci dělat. Vždycky jsem zkoušel udělat alespoň něco a podle toho to dál rozvíjet. A na otázky ohledně účetnictví a práva považuji za velmi nebezpečné se ptát kohokoliv jiného než účetních a právníků, protože kdokoliv jiný nemusí mít správné informace a navíc vám za svoje rady ani neručí.


Že recept na úspěch neexistuje, mi přiznal i Petr Koubský s tím ale, že některé věci se člověk naučit může. Doporučuji kouknout na celé video.

Bavit se zkušenějšími

Moje nejoblíbenější rada staví na síle setkávání se s lidmi. Pro Marketing&Media jsem před pár týdny řekl, že se každý týden scházím s fanoušky Mladého podnikatele. Nelhal jsem. Opravdu to dělám a hodně mě to baví. Nejen, že získávám úplně nový pohled na moje podnikání, ale také se dozvím spoustu nových zkušeností.

Divili byste se, kdo všechno s vámi rád zajde na kafe. Stačí mu napsat na e-mail. Díky rozhovorům na Mladém podnikateli jsem přišel na to, že i pro vás „velká jména“, velmi „nedosažitelní“ lidé mnohdy kývnou a čas si na vás udělají. Využijte toho a podělte se s nimi o svoje problémy a výzvy.


Poslechněte si příběh Šimona Paynea. Z programátora se stal spoluzakladatelem globálního startupu. Přitom si stačilo něco uvědomit…

Přiznejte svoje problémy

Já dnes, kudy chodím, tudy trousím, co všechno mě štve. Proč to dělám? Protože lidé, kterým to říkám, většinou problémy vyřeší za mě. Znají někoho, kdo mi pomůže. Sami si tím prošli a mají pro mě cennou radu. Dostanou nápad, který bych já nedostal. Nebo neudělají nic a já to zkusím jinde.

Nebojte se i vy přiznat svoje problémy. Podělte se o ně a vyhledávejte společnost lepších lidí, než jste vy (ať už je to cokoliv). Výsledky vás překvapí.


I z problému lze udělat příležitost. Magazín Reportér třeba potřeboval prodat inzerci ve svém prvním vydání. Jak ale získat inzerci pro něco, co se neprodává? Celé video je tady.

Dělejte chyby

Kolik lidí mi v rozhovorech přiznalo nějaký fail? Nějaký fakt hodně blbý fail? Poměrně hodně. Třeba Lukáš Greň vyprávěl o svých chybách při budování agentury. Martin Pěnička zase o tom, jak TisknuLevně.cz málem zkrachovalo. Já sám jsem na blogu popsal už spoustu svých failů.

Moje doporučení: Dělejte si finanční polštář, ať jste v klidu, když někde provaříte peníze. Buďte střízliví, ať se nedostanete do zbytečných dluhů. Snažte se eliminovat co nejvíce rizik, na které vás dobře upozorní i lidé zvenčí. Ale nebojte se. Chyby vám dají zkušenosti, které z vás udělají lepšího člověka. Hodně vás toho naučí. Nepokazte si pověst, nezničte si zdraví, neudělejte si dluhy. Ale nebojte se riskovat.


Co spojuje úspěšné lidi? Zeptal jsem se šéfredaktora Forbesu Petra Šimůnka, který jich poznal stovky.

Pár doporučení navíc:

 • Dělejte to, co vás baví. Je to klišé, ale pokud to dělat nebudete, nikdy v tom nedosáhnete lepších výsledků a brzy se na to vykašlete.
 • Obklopujte se lidmi, kteří jsou chytřejší, než jste vy. Mějte je na Facebooku, pište si s nimi maily a nejlépe si s nimi dávejte i pravidelné schůzky.
 • Pomáhejte ostatním a podporujte je. Já dnes pomáhám hodně lidem. Zadarmo. A mnohokrát mi to už někdo vrátil ve chvíli, kdy jsem to fakt hodně potřeboval.
 • Nepalte mosty, pokud to není nezbytné. Nikdy nevíte, s kým se v budoucnu nad něčím potkáte, kdy ho budete potřebovat, kdy si vzájemně pomůžete. Dejte ego a emoce stranou.
 • Dejte si na pozor na různé poradce a konzultanty. Nejen ti méně známí, ale i ti velmi známí jsou velmi často dost nafouknuté bubliny. Mohu vyprávě příběhy desítek lidí, co se spálili, protože se svěřili do rukou známého konzultanta, který měl vysokou hodinovku a hodně referencí, z nichž většina byla od jeho přátel.
 • Pokud už někdo dělá to, co děláte vy, zvažte vzájemnou spoupráci. Hodně lidí si hned začne hrát na konkurenci, přitom možná společně dokážete podstatně víc.
 • Pokud spolupráce nevyjde, nenechte se odradit. Hledejte, jak to udělat lépe. (TIP: Zaměřte se na zákazníky a marketing. Dvě oblasti, kde lze snad vždy udělat víc.)
 • Vzdělávejte se, ale ne tupě. Nečtěte všechno, spíše si hledejte informace, které vám osobně pomohou a posunou vás dopředu. Já dřív četl všechno, dneska si dost vybírám.
 • Srovnávejte se a obklopujte se vždy lidmi, kteří jsou lepší než vy. Je to těžké, protože v případě úspěchu budete ty, co kolem sebe už máte, postupně přerůstat. I tak musíte najít další lidi, kteří jsou před vámi, protože ti vás v tu chvíli posunou dál.
 • Dejte si pozor na to, kdo vám vlastně radí. Člověk, co je úspěšný freelancer, vám nejspíš nedokáže dát dobré rady, jak vybudovat globální startup. Ne každý úspěšný člověk je pro vás relevantní, ačkoliv se od něj určitě musíte inspirovat.
 • Nebuďte cvičené opičky. Když vám někde řekne „skoč“, tak hned neskákejte. Porovnejte jejich radu s názory ostatních a použijte selský rozum. Kolik lidí už takhle naletělo, když dělali přesně to, co jim někdo na internetu navykládal?
 • To mne přivádí k další radě. Neberte vážně osvědčené postupy, jak být úspěšný, vydělat více peněz nebo dělat marketing apod. Většinou to funguje jen jejich autorům. Vy si musíte prošlapat vlastní cestu.
 • Věnujte se tomu naplno. Důvod, proč jsem nešel na vysokou, byl mimo jiné v tom, že bych nedokázal dělat 2 náročné věci naráz a dobře. Postupem času si stále více uvědomuji, jak důležitá je prioritizace a fokus na to důležité.

Držím všem palce! A protože tu píšu o tom, jak se máte spojit s někým zkušenějším, nemáte se ho bát oslovit a máte se obklopovat lidmi, co jsou před vámi, tak to platí i pro mě. Pokud tohle všechno pro vás splňuji a myslíte, že vám mohu nějak pomoci, neváhejte mi napsat.

25. 3. 2017

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?